Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
26/07/2015 - 12:00

Prezentacja klubów – Start Nowy Sącz (2)

Klub Sportowy Start powstał w 1953 roku z inicjatywy byłych działaczy Cechu Rzemiosł Różnych. Barwy klubu to czerwień, czerń i biel.
- Królują kajakarstwo i tenis. Piłka nożna została zlikwidowana kilka lat temu – informuje na wstępie obecny prezes Startu Krzysztof Szkaradek, kiedy pytamy o sekcje działające obecnie w klubie.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta, założycielami Spółdzielczego Klubu Sportowego „Start” byli działacze sportowi: Tadeusz Dobosz, Tadeusz Chowaniec, Stanisław Fetter, Eugeniusz Fritz, Władysław Malik, Ludwik Piotrowski, Bolesław Serkowski. Panowie od początku faworyzowali kajakarstwo górskie i piłkę nożną. Nieco w oddali funkcjonowały również inne dyscypliny.

Sekcje Startu:

Kajakarstwo górskie (główna)
Piłka nożna (zamknięta)
Tenis stołowy
Kolarstwo
Żeglarstwo
Siatkówka
Lekkoatletyka

Żaden klub nie może funkcjonować bez oddanych mu bez reszty działaczy. A tymi długoletnimi oraz zasłużonymi byli i są: Stanisław Biskupski, Czesław Dziedzic, Tadeusz Nowak „Topór”, Marian Gonciarz, trenerzy Antoni Kurcz i Kazimierz Kuropeska.

Ten ostatni to chodząca encyklopedia wiedzy na temat Startu. W rozmowie z panem Kazimierzem ustaliliśmy, że niebawem odbędziemy dłuższą rozmowę na temat klubu.

Kajakarstwo

Bogaty okres w tej dyscyplinie to lata sześćdziesiąte. Wówczas to reprezentanci Startu wygrywali większość ważniejszych zawodów, zarówno w punktacji drużynowej, jak i indywidualnie. Co ciekawe pierwsze mistrzostwa kraju w slalomie kajakowym rozegrano oczywiście w Nowym Sączu (1963 rok). Klub był współbudowniczym toru kajakowego Wietrznice, gdzie już za kilka dni wystartują zmagania w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Piłka nożna

Futboliści Startu dwukrotnie występowali w trzeciej lidze. Były to sezony 1983/1984 oraz 1985/1986. Dobrze spisywali się młodsi zawodnicy klubu czyli juniorzy i trampkarze. Obecnie pierwszy zespół po połączeniu z Dunajcem i spadku z Ligi Okręgowej, w sezonie 2015/2016 będzie występował w A klasie.

Prezesi Startu:
Tadeusz Dobosz 1953,
Stanisław Fetter 1954-1960,
Kazimierz Galas 1961-1965,
Apolinary Głąb 1966-1971,
Julian Kocemba 1971,
Andrzej Cisoń 1972,
Jan Oracz 1972-1992,
Krzysztof Szkaradek (od 1992 roku do chwili obecnej).

Start posiada w swoich szeregach wielu olimpijczyków, stawia również na sport osób niepełnosprawnych. Jak informuje witryna Urzędu Miasta, zawodnicy z sądeckich klubów (Startu i Dunajca) z biegiem czasu stali się wielokrotnymi medalistami MŚ. - W latach 60. i 70. do czołowych zawodników należeli: Janina Kołodziejczyk–Kin, Krystyna Bodziony, Karol Hopek, Ryszard Maciaś, Marian Gonciarz. Największe sukcesy to lata siedemdziesiąte. Awans slalomu do programu igrzysk olimpijskich w 1972 r. sprawił, że władze sportowe spojrzały na kajakarstwo górskie łaskawszym okiem. Do szturmu przystąpiła utalentowana młodzież wyszkolona przez Antoniego Kurcza. Na torze olimpijskim w Augsburgu w jedynkach kobiet Maria Ćwiertniewicz (Pieniny Szczawnica) i Kinga Godawska (Start) otarły się o brąz, dwójka z Dunajca – Jan Frączek i Ryszard Seruga zajęli piąte miejsce, pech odebrał wysoką lokatę Jerzemu Jeżowi i Wojciechowi Kudlikowi ze Startu – czytamy.

Sądeczanie występowali na igrzyskach w Barcelonie w 1992 r. – Krzysztof Bieryt, Grzegorz Sierota i Lucyna Knapczyk; w Atlancie w 1996 r. – Jerzy Sandera i Ryszard Mordarski oraz dwójka kanadyjkarzy Krzysztof Mordarski i Sławomir Wójs. Trenerem kadry olimpijskiej był wówczas sądeczanin Kazimierz Kuropeska. W Sydney w 2000 r. na igrzyskach startowali: Beata Grzesik (Start Nowy Sącz, potem AZS AWF Kraków) oraz Krzysztof Bieryt i Sławomir Mordarski – Andrzej Wójs (wszyscy Start). W Atenach w 2004 r.: Agnieszka Stanuch (Start, potem AZS AWF Kraków) oraz Paweł Sarna – Marcin Pochwała (Start, potem AZS AWF Kraków).

Także na olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku, sądeczanie brali udział. Kajakarze Krzysztof Bieryt (C–2), jak i Dariusz Popiela (K–1), wywalczyli dobre, ósme miejsca. Duet Paweł Sarna i Marcin Pochwała w C–2 również zajęli ósmą pozycję. Agnieszka Stanuch osiągnęła życiowy sukces zajmując piąte miejsce w K–1. Przebiła swojego ojca Jerzego, który w 1972 roku w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium był 14, również w K–1.

Przydatne linki:

Start Nowy Sącz na Facebooku
Start Nowy Sącz na stronie UM

Prezentacja klubów: Sandecja Nowy Sącz

(RSZ)
Źródło: własne; (UM)
Fot. (RSZ)







Dziękujemy za przesłanie błędu