Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
07/07/2019 - 01:05

Poznaj polsko-słowackie pogranicze na rowerze!

Transgraniczny projekt Aquavelo, który ma ponad 230 km długości oraz łączy przygraniczne miasta Polski i Słowacji, został już ukończony na odcinku słowackim. Miłośnicy rowerów dzięki temu będą mogli poznać piękno doliny Popradu.

Głównym celem projektu Aquavelo jest - według oficjalnej strony projektu: „ożywienie gospodarcze Doliny Popradu poprzez wspólny rozwój miast uzdrowiskowych oraz rezygnację z wzajemnej konkurencji na rzecz współpracy lokalnej i stworzenie silnej pozycji konkurencyjnej uzdrowisk Popradu w odniesieniu do obszarów uzdrowiskowych w Europie, w ramach nowoczesnej oferty leczniczo-rehabilitacyjnej, rekreacyjnej i turystycznej“.

Kolejnym ważnym celem jest połączenie polsko-słowackich uzdrowisk ścieżką rowerową. Zbudowanie ścieżki rowerowej ma być tylko pierwszym etapem tworzenia obszaru, który będzie rozpoznawalny w całej Europie, z: „wyjątkowymi warunkami turystycznymi i medyczno-rehabilitacyjnymi opartymi na walorach przyrodniczych, wielokulturowym dziedzictwie oraz duchowości i tradycjach ludności Popradu.“

Partnerami projektu są Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie, Miasto i Gmina Szczawnica, Regionalne Stowarzyszenie Miast i Gmin w Lubowli (Stará Ľubovňa), Miasto Bardejov oraz OOCR Šariš Bardejov. Trasa prowadzi przez malownicze i bardzo cenne obszary przyrodnicze i krajobrazowe, takie jak parki krajobrazowe, narodowe i rezerwaty przyrody. Korzystający z trasy mogą podziwiać zabytki architektury drewnianej i zobaczyć źródła wód mineralnych.

Ścieżka rowerowa jest prowadzona częściowo przez istniejące już i ukończone wcześniej trasy (w tym projekt EuroVelo). Trasa w wiosce Hniezdne połączy się z inną ścieżką, która powstaje w ramach projektu „Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr.”

Umiejscowienie trasy w tym regionie nie jest przypadkowe. Region wokół miasta Bardejov należy do najczęściej odwiedzających przez turystów regionów na Słowacji. To właśnie w uzdrowisku w Bardejowie rozpoczyna się trasa projektu Aquavelo i tutaj zaczyna się przygoda. Następnym ciekawym punktem jest grecko-katolicki kościół św. Biskupa Mikuláša. Potem rowerzyści mogą obejrzeć zabytki miasta Bardejov zapisanego na liście światowego dziedzictwa UNESCO, m. in. miejski ratusz, kompleks miejskich fortyfikacji z bastionami, kościół św. Jana Chrzciciela i klasztor franciszkanów oraz bazylikę św. Idziego. 

Wyjeżdżając z Bardejova przejeżdżają przez miejscowości Zlaté i Sveržov, w których można znaleźć kościoły różnych wyznań (rzymsko-katolickie oraz ewangelicko-augsburski). Jeszcze przed polską granicą można się na chwilkę zatrzymać w miejscowości Kurov, gdzie spragnieni mogą spróbować dobrego, w Polsce raczej mało znanego, słowackiego wina przechowywanego w tradycyjnej  piwnicy z winami. 

Przekraczając słowacko-polską granicę rowerzyści docierają do miejscowości Muszynka, a następnie Tylicz, gdzie mogą zobaczyć unikalną mofetę, a poszukujący swojej drugiej połówki mogą napić się wody ze Źródła Miłości. 

Dalszym ważnym punktem na trasie jest Krynica-Zdrój, gdzie co roku odbywa się jedno z największych i najbardziej znanych międzynarodowych spotkań przedstawicieli świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej – Forum Ekonomiczne, którego 29. edycja odbędzie się w dniach 3 – 5 września 2019 r. Krynicę warto również odwiedzić ze względu na zabytkowy układ urbanistyczny krynickiego deptaka oraz Muzeum Nikifora. 

Dalej przez miejscowość Powroźnik można dotrzeć do Muszyny, gdzie na zwiedzających czekają ogrody sensoryczne oraz Las Lipowy „Obrożyska“. Z Muszyny trasa ponownie kieruje rowerzystów na Słowację do miejscowości Legnava, dalej prowadząc przez Malý Lipník, a następnie przez miejscowości Sulín oraz Mníšek nad Popradom. Trasa ponownie przecina granicę prowadząc do Piwnicznej-Zdrój, w której można znaleźć zabytkową studnię-cysternę oraz wieżę widokową Eliaszówkę, a następnie przez miejscowość Głębokie, gdzie można podziwiać piękno Rytra z wieży widokowej.

Bogactwo rezerwatów przyrody oferuje miejscowość Jaworki (Biała Woda, Wysokie Skałki, Wąwóz Homole, Zaskalskie-Bodnarówka). W Szlachtowej można odwiedzić Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya. Szczawnica oferuje turystom malowniczy przełom rzeki Dunajec oraz jest bramą do Pienińskiego Parku Narodowego. 

Słowacja ponownie przywita rowerzystów w miejscowościach Lesnica, Červený Kláštor oraz Haligovce ze swoimi Haligowskimi Skałami oraz jaskinią Aksamitka. 
Podolínec oferuje renesansową dzwonnicę, dawny klasztor Pijarów oraz ratusz miejski. W miejscowości Vyšné Ružbachy znajdują się kratery trawertynowe, z których największym jeziorem trawertynowym na Słowacji jest krater o średnicy 20 metrów i głębokości 2-3 metry. 

Przez Kamienkę, a następnie Hniezdne docieramy do miasta Stará Ľubovňa, gdzie można zwiedzić Zamek, w którym to w latach 1655-1661 zostały ukryte przez starostę spiskiego Jerzego Lubomirskiego klejnoty koronacyjne królów polskich. 

Jak widać, ścieżka rowerowa Aquavelo oferuje szeroką paletę możliwości poznawania przygranicznego obszaru Polski i Słowacji, jego kultury, tradycji, piękna natury, historii oraz ludzi. Warto więc choć na jakiś czas zrezygnować z podróżowania samochodem i przesiąść się na rower, aby móc podziwiać piękno otaczającego nas świata. (Martin Barčík)







Dziękujemy za przesłanie błędu