Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
15/04/2019 - 20:35

Nowy Sącz: będą sportowe emocje, znów będzie zamieszanie na ulicach

Po dłuższej przerwie, już wkrótce sądeczanie znowu będą pasjonować się wyścigiem kolarskim. W Nowym Sączu odbędzie się finisz 2. etapu 36. Karpackiego Wyścigu Kurierów Polska - Słowacja - Węgry pamięci Wacława Felczaka. Z pewnością nie obejdzie się wtedy w mieście bez czasowych utrudnień.

Przypomnijmy, że w lipcu 2016  roku w Nowym Sączu kończył się 3. etap 73. słynnego Tour de Pologne. Ten wyścig kolarski cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy dopingowali przejeżdżających przez miasto kolarzy.

Teraz ponownie będzie taka możliwość. Już 2 maja o godz. 13 przed Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu będzie miał miejsce finisz 2. etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów Polska - Słowacja - Węgry pamięci Wacława Felczaka.

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel podczas dzisiejszej konferencji prasowej nie krył zadowolenia, że wyścig nie omija Nowego Sącza.

- Znajdujemy się na terenie, gdzie więź z Karpatami, i ich kurierami, jest szczególna. W ten sposób podtrzymujemy również piękną przyjaźń polsko - węgierską, z czego jestem osobiście bardzo zadowolony, ponieważ Węgrzy są bliscy zarówno Polakom jak i sądeczanom - powiedział prezydent. 

- Cieszę się, że po raz 29. Karpacki Wyścig Kurierów będzie w Nowym Sączu. Ta historia pisze się od 1975 r. Ten wyścig z powodzeniem jeździł do roku dwutysięcznego. W 2009, odtworzyłem go, jak zwykle na trasie kurierów - powiedział organizator wyścigu Tomasz Wójcik.

Patronem wyścigu jest Wacław Felczak. Kim była ta osoba?

Wacław Felczak był legendarnym kurierem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, osobą, która osobiście ponad osiemdziesiąt razy przekroczyła zieloną granicę.

- W tym roku, w Nowym Sączu najbardziej kurierskim mieście w Polsce i najbardziej kurierskim mieście na trasie tego wyścigu, będziemy pamiętać o Felczaku, a także o waszych sądeckich kurierach - dodał Tomasz Wójcik. 

Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowego Sącza Tomasz Baliczek zauważył, że 36. Karpacki Wyścig Kurierów jest dobrą okazją do przypomnienia sądeczanom postaci kurierów sądeckich, wśród których byli: Jan Freisler, Konstanty Gucwa, Leopold Kwiatkowski, Roman Stramka, Rudolf Lenc, Zbigniew Ryś, Franciszek Krzyżak.

Wyścig po raz pierwszy wyjedzie poza historyczny i administracyjny teren województwa małopolskiego. Kolarze dotrą bowiem na Słowację i na Węgry. Na trasie wyścigu znajdą się następujące miasta: Lublin – Połaniec, Tarnów, Nowy Sącz – Oświęcim, Jabłonka – Poprad – Veszprém – Pápa.

Podczas przejazdu kolarzy przez miasto nie będzie się dało uniknąć utrudnień. Część ulic będzie z pewnością wtedy czasowo wyłączona z ruchu.

[email protected], źródło: UM w Nowym Sączu, fot. arch. Sadeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu