Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/06/2017 - 14:55

Najszybsze 10 km w Polsce to bieg z Krynicy do Muszyny

„Życiowa dziesiątka” to jak co roku murowany hit PKO Festiwalu Biegowego. Delikatnie opadająca trasa sprzyja bowiem biciu życiowych rekordów.

Bieg (posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki) startuje z deptaka w Krynicy, a meta zlokalizowana jest w Muszynie. Trasa na całej długości jest opadająca, a różnica poziomów między początkiem a końcem to 128 metrów. To sprawia, że jest to jeden z najszybszych biegów na 10 km w Europie!

Rekordy padają

Bicie rekordów życiowych to jeden z magnesów dla biegaczy. Podczas zapisów na stoisku firmowym Festiwalu Biegowego podczas biegu w Niepołomicach niemal 100 proc. rejestrujących się uczestników wybierało właśnie „Życiową dziesiątkę”. – Pobiegniemy razem po rekord – zgodziły się Urszula Busse z córką Kamilą.

Beata Majcher, biegaczka z Krakowa, jest żywym przykładem, że na „Życiowej dziesiątce” naprawdę osiąga się rekordy życiowe  na 10 km. Na trasie z Krynicy do Muszyny biła go już cztery razy. Jest specjalistką od biegów na 10 km. Ma ich na koncie około 50. Najszybciej – 48 minut i 37 sekund finiszowała w Muszynie w 2014 roku.

Najwyższe nagrody

Do startu kuszą też wysokie nagrody, które w tym roku będą jeszcze wyższe. Do biegaczy trafi aż 46,2 tys. zł w gotówce! To o 100 proc więcej niż w ubiegłym roku!

W klasyfikacji open nagrodzone zostaną po trzy najlepsze kobiety oraz trzech najlepszych mężczyzn. Zwycięzcy zarobią po 6 tys. zł!

W klasyfikacjach wiekowych - 16-29, 30-39, 40-49, 50 lat i powyżej – kieszeń wzbogaci po sześć najlepszych kobiet i mężczyzn. Zwycięzcy zarobią aż 800 zł.

W dół to też wyzwanie

Szybko, łatwo i przyjemnie? Zbiegać też trzeba umieć. Przekonuje o tym trener Karol Nowakowski. - Na takich trasach można rozwijać wyższe prędkości przy mniejszej intensywności i stracie energii. Jednak dla wielu zawodników mających problemy z techniką biegu i niedostatecznym przygotowaniem sprawnościowym - ten spadek może być „przekleństwem”. Długie zbieganie na dużej prędkości powoduje obciążanie tej samej, przedniej grupy mięśni ud i szybsze ich zmęczenie. Mogą pojawić się nawet skurcze – ostrzega trener. – Nie bagatelizujcie faktu, że trasa Życiowej Dziesiątki wiedzie cały czas w dół. Ale też nie bójcie się wyzwania.

O tym jaka jest ta trasa doskonale wie Beata Majcher - pobiegła bowiem we wszystkich edycjach. – Trasa jest bardzo fajna trasa, choć najpierw jak usłyszałam, że jest cały czas z górki, to wyobraziłam sobie taką górską drogą, która mocno prowadzi w dół - wspomina. - Okazało się, że istotnie jest z górki, ale łagodnie. A na dodatek od mniej więcej połowy dystansu jest właściwie już płasko i wtedy tak naprawdę wydaje się jakby było pod górkę. Na mecie pomyślałem, że jednak trzeba było się pomęczyć.

Mistrzowie Masters

W ramach Życiowej Dziesiątki odbędą się też Mistrzostwa Polski Masters w Biegu ulicznym na 10 km. Medaliści zostaną wyłonieni w kategoriach wiekowych 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, powyżej 70 lat.

Życiowa Dziesiątka wystartuje 9 września o godz. 11:00. Do biegu zgłosiło się już ponad 1700 osób z Polski i zagranicy. Zapisy (KILKINJ)  na "Życiową Dziesiątkę" i inne konkurencje Festiwalu Biegowego (PROGRAM)  są otwarte, nie ma limitu uczestników. 







Dziękujemy za przesłanie błędu