Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
13/09/2019 - 21:55

Krynica: wybudują nowoczesny tor saneczkowy? Pomysł powraca!

W 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny nie wyraził zgody na budowę toru na Górze Parkowej. Na drodze stanął wówczas plan zagospodarowania przestrzennego. Po kilku latach pomysł wybudowania nowoczesnego obiektu w Krynicy powrócił.

W 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny nie wyraził zgody na budowę toru saneczkowego sztucznie mrożonego na Górze Parkowej. Po kilku latach powrócił pomysł jego wybudowania i utworzenia ośródka sportów saneczkowych.

Aby obiekt mógł powstać konieczna jest zmiana studium zagospodarowania przestrzennego.

Podczas XXIX Forum Ekonomicznego w jednym z pawilonów zaprezentowano zmodyfikowaną wizualizację sztucznego toru bobslejowo-saneczkowego, który miałby powstać w Krynicy na Górze Parkowej. Gmina nie rozważa żadnej innej lokalizacji obiektu.

Budowany, nowoczesny, sztucznie mrożony tor musiałby spełniać standardy Unii Europejskiej, a także międzynarodowych federacji sportowych FIL i FBIT.

W skład kompleksu sportowego (wizualizacja) wchodzą: żelbetowa niecka toru, sztucznie mrożona, budynki towarzyszące (start bobslei i sanek, start kobiet i dwójek mężczyzn, meta oraz budynek wagi i hangaru klubowego, obiekty technologiczne), trybuny i platformy telewizyjne, a także infrastruktura techniczna, niezbędna do jego funkcjonowania.

Planowane użycie toru to saneczkowe, bobslejowe zawody sportowe, o randze regionalnej, krajowej i międzynarodowej, a także imprezy sportowe dla osób niepełnosprawnych, letnie zjazdy treningowe, zjazdy komercyjne sportowo-rekreacyjne, jak również imprezy pozasportowe(konferencje, bankiety, koncerty, przedstawienia).

Polscy saneczkarze odnosili wielkie sukcesy na torach ziemnych naturalnie lodzonych. Jednak z chwilą pojawienia się torów sztucznie mrożonych przestali się liczyć w światowych rankingach.

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020