Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
29/09/2014 - 09:00

Kajakarstwo. MP w zjeździe kajakowym pod dyktando kadrowiczów

W sobotę na dunajeckiej trasie w Pieninach rozpoczęły się 71. Mistrzostwa Polski w zjeździe kajakowym, gdzie o medale i mistrzowskie tytuły rywalizowali kajakarze górscy i klasyczni, wywodzący się z klubowych sekcji kajakowych Czechowic, Bydgoszczy, Katowic, Krakowa, Krościenka, Lublina, Nowego Sącza, Sromowiec i Szczawnicy - gospodarza imprezy (łącznie 14 klubów).
Klasą dla siebie w pierwszym dniu mistrzostw okazali się górale kadrowicze; Joanna Mędoń K-1W, Grzegorz Polaczyk K-1M oraz Grzegorz Hedwig C-1M, którzy odnieśli po dwa zwycięstwa w poszczególnych konkurencjach zjazdu i sprintu kajakowego.

Konkurencja kanadyjek dwójek C-2 również została zdominowana przez specjalistów slalomu, uczestników zakończonych przed tygodniem MŚ w slalomie (USA).

W rywalizacji juniorów kajakowe konkurencje (K-1W i K-1M) zdominowane zostały przez zawodniczki i zawodników z klubów kajakarstwa klasycznego z Czechowic, Krakowa, Lublina i Katowic, a śląski duet aktualnych mistrzyń świata juniorów z Szeget – Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek był prawdziwą ozdobą tych mistrzostw konkurencji pań. Konkurencje kanadyjkowe juniorów (C-1M – C-2M), to już domena górali.

Wyniki zjazdu (4,5 km). Sprint (300m):

K-1 M seniorów K-1 M open
1. Polaczyk Grzegorz (Zawisza) 1. Polaczyk Grzegorz (Zawisza)
2. Polaczyk Mateusz (Zawisza) 2. Polaczyk Mateusz (Zawisza)
3. Polaczyk Łukasz (AZS AWF)   3. Polaczyk Łukasz (AZS AWF)
7. Okręglak Maciej (Start)    4. Okręglak Maciej (Start)
8. Ćwik Kacper (Start)

C-2 M seniorów C-2 M open
1. Pochwała M – Szczepanski (KKK)   1. Wiercioch M– Majerczak G (Pieniny)
2. Wiercioch M – Majerczak G (Pieniny)  2. Pochwała M– Szczepanski (KKK)
3. Brzeziński F – Brzeziński A (AZS AWF)  3. Brzeziński P – Plewa P (AZS AWF)
6. Drwal Krzysztof – Poparda Andrzej (Start)

C-1 M seniorów C-1 M open
1. Hedwig Grzegorz (Start)    1. Hedwig Grzegorz (Start)
2. Kwiatek Grzegorz (ZAS AWF)  2. Sztuba Igor (AZS AWF)
3. Sztuba Igor (AZS AWF)    3. Kwiatek Grzegorz (ZAS AWF)
4. Kij Rafał (Start)     6. Kij Rafał (Start)
8. Hedwig Szymon (Start)

K-1 W seniorek K-1 W open
1. Mędoń Joanna (Zawisza)    1. Mędoń Joanna (Zawisza)
2. Włosik Anna (KKW-29)    2. Iskrzycka Justyna (Katowice)
3. Rożniakowska Natalia (AZS AWF)   3. Paszek Paulina (Katowice)

- Poniżej oczekiwań startowały w sobotę sądeckie osady kobiet i mężczyzn. A obok najlepszego polskiego górala Grzegorza Hedwiga (C-1M) medale dla Sądeczan wywalczyła jedynie osada juniorów - Dominik Janur – Artur Kolat, która w konkurencji C-2 M, na dystansie 4,5 km zajęła 2 miejsce. Dorobek medalowy sądeckich kajakarzy 1 dnia to 3 medale (2-1-0). Nieobecność w tegorocznych rywalizacjach zjazdu Anny Ingier, Kamili Urbanik i Kacpra Gondka wyraźnie osłabiła potencjalne możliwości ekipy nowosądeckiego Startu w rywalizacji o kolejne medale – relacjonuje Kazimierz Kuropeska trener i długoletni działacz sądeckiego Startu.