Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
24/08/2014 - 14:00

Kajakarstwo. Finał Pucharu Europy Juniorów. Sądeczanie na podium

Tegoroczny Finał Pucharu Europy Juniorów w slalomie kajakowym rozgrywany był na torze w Krakowie – Tyńcu w dniach 23-24 sierpnia, gdzie przy słonecznej pogodzie rywalizowali kajakarze z 12 państw: Austrii, Czech, Hiszpanii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Włoch, Ukrainy i Polski.
- Polska reprezentacja juniorów prowadzona przez sądeckiego trenera Bogdana Okręglaka, wywalczyła pierwszego dnia rywalizacji 5 pozycji medalowych. Jedyne zwycięstwo dla naszych barw wywalczył Jakub Brzeziński w konkurencji kajaków jedynek K-1M U-16, wyprzedzając w finale po bardzo wyrównanej walce Tine Kanclera ze Słowenii – relacjonuje Kazimierz Kuropeska trener i długoletni działacz sądeckiego Startu.

Trzeci był Wiktor Sandera (Start N. Sącz), którego dwa punkty karne pozbawiły zwycięstwa. Trzeci z Polaków Marcin Janur uplasował się na 14 miejscu.

Znakomicie spisały się również dziewczęta, które w kajakach jedynkach K-1W U-23, wywalczyły kolejne dwie pozycje medalowe, zajmując w tej konkurencji kolejno 2 miejsce – Sara Ćwik, a miejsce 3 – Kinga Czernek (obie Start Nowy Sącz).

Zwycięstwo w tej konkurencji odniosła reprezentantka Czech Tereza Fiserowa. Miejsca pozostałych Polek; 4 - Aniela Wiecheć (AZS AWF Kraków), 8 - Edyta Rosiek oraz miejsce 12 - Natalia Liber (obie Start).

W konkurencji K-1M U-14, szczawniczanin Bartosz Kubik uplasował się na 3 miejscu, a Kacper Majerczak był 5. Pozycje 1 i 2 przypadły w udziale reprezentantom Czech.

Finały Pucharu Europy Juniorów w Krakowie – Tyńcu poprzedziły 4 edycje, które rozegrano w Solkan, Augsburgu, Czeskich Budziejowicach, Bratysławie, z finałem w Krakowie – V Edycja.

Polska reprezentacja Juniorów uczestniczyła we wszystkich edycjach, za wyjątkiem I Edycji rozegranej w Solkan (każda edycja po dwa starty). Z 10 startów 4 słabsze wyniki są odrzucane, a 6 wyników najlepszych wliczane jest do końcowego rankingu Pucharu Europy. Warto dodać, że w krakowskiej imprezie startowała ekipa Australii.

Drugi dzień finałowych rywalizacji zadecyduje o ostatecznej klasyfikacji PEJ.