Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
26/08/2014 - 10:00

Kajakarstwo. Drugi dzień rywalizacji slalomistów w PE pod dyktando Polaków

3 zwycięstwami zakończyli finałowe rywalizacje polscy slalomiści podczas drugiego dnia rozgrywanego w Krakowie Pucharu Europy Juniorów.
W konkurencji męskich kanadyjek jedynek C-1M U-16, zwyciężył Kacper Sztuba – wychowanek Kwisy Leśna, a w konkurencji kajaków jedynek dziewcząt K-1W U-16 niespodziankę sprawiła Aniela Wiecheć (AZS AWF Kraków), która w finale okazała się bezkonkurencyjna.

- O sporym pechu może mówić Sara Ćwik (II w sobotnim finale), która w niedzielę zwyciężyła w półfinale i przy dynamicznym finałowym przepływie, podążając do mety wywróciła się w ostatniej bramce, wykonała eskimoskę w bramce, za co regulaminowo otrzymała 50 karnych punktów, tracą wielką szansę na zwycięstwo i medalową pozycję w końcowym rankingu Pucharu Europy - relacjonuje Kazimierz Kuropeska trener i długoletni działacz sądeckiego Startu.

To niefortunne zdarzenie Sary Ćwik, powetował sobie brat Kacper, który w znakomitym stylu pokonał Hiszpana Nabaskueza i Stanowskiego ze Słowacji, odnosząc zwycięstwo w kajakach jedynkach K-1M U-18. Kacper Ćwik okazał się w niedzielnym slalomie bezkonkurencyjny, zwyciężając zarówno w półfinale oraz finale – duże gratulacje dla tego utalentowanego zawodnika. Justyna Janczy i Ewa Hurkała - góralki pienińskie spisały się również na medal zdobywając w kolejności II i III miejsca w C-1W U-18. Nie powiodło się natomiast sobotnim medalistom Kindze Czernek i Wiktorowi Sanderze, a także Jakubowi Brzezińskiemu, którzy w niedzielnych finałach znaleźli się poza strefą medalową.

Po wspaniałym sukcesie slalomistów podczas lipcowych MEJ i młodzieży U-23 w Skopje, gdzie Sądeczanie wywalczyli 3 medale (Klaudia Zwolińska, Wiktor Sandera i Maciej Okręglak – mistrz świata i mistrz Europy) również w Krakowie podczas Pucharu Europy nie zawiedli. Mimo niesprzyjających okoliczności polska ekipa odegrała i tym razem główną rolę rywalizując skutecznie z najlepszymi osadami starego kontynentu. W zawodach tych rywalizowali także młodzieżowcy, którzy spisali się równie dobrze. Maciej Okręglak w kajakach jedynkach K-1M U-23 był drugi, a Kacper Gondek i Rafał Kij w kolejności uplasowali się na II i III miejscu w finale kanadyjek jedynek C-1M U-23, uzyskują tym samym kwalifikację do kadry reprezentacyjnej na przyszłoroczne MŚ w Brazylii.

- Nieobecną w krakowskim finale PE Juniorów była wicemistrzyni Europy ze Skopje Klaudia Zwolińska, która uczestniczy w Igrzyskach Olimpijskich U-18 w Pekinie. Skutecznie zastąpił Klaudię brat Paweł Zwoliński, który mimo choroby w sobotnim finale kajaków jedynek U-18 wywalczył V miejsce. Podobnie w niedzielnym finale na miejscu V uplasowała się Ola Pasiut. Czekamy na pozytywne wieści z państwa środka! - kończy Kuropeska.