Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
02/10/2019 - 20:35

Bieg charytatywny po nowy dom dla niepełnosprawnych sióstr

Mieszkająca w gminie Chełmiec pani Sylwia Tubek ma niepełnosprawne córki, wymagające stałej opieki i odpowiednich warunków lokalowych. Wynajmowany przez nie dom ich nie spełnia, lecz znaleźli się ludzie mający pomysł na rozwiązanie problemu.

Obie córki pani Sylwii cierpią na rdzeniowy zanik mięśni i poruszają się na wózkach inwalidzkich. Dom, w którym mieszkają stoi na wzniesieniu, posiada wysokie progi utrudniające nastolatkom poruszanie się. Jak zaznacza mama Kamili i Julii wielką trudnością jest dostęp i korzystanie z łazienki. - Wejście jest zbyt wąskie, wózek się nie przeciśnie, więc codziennie muszę wnosić tam dziewczynki - wyjaśnia Sylwia Tubek.

- O ile Julia jest w lepszej kondycji i może wykonać wiele drobnych czynności, Kamila wymaga całodobowej pomocy drugiej osoby. Nie jest w stanie samodzielnie podnieść się z łóżka. Problemem są dla niej tak prozaiczne wydawałoby się czynności, jak umycie zębów czy uczesanie się - dodaje matka dziewcząt.

Na pomoc ruszyła nowosądecka Fundacja Renovo, która chce wybudować tej rodzinie dom w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i aby ten cel urealnić, zorganizowany będzie specjalny bieg charytatywny, gdzie zbierane będą środki finansowe.

Organizatorzy przygotowali trasę na terenach Falkowej oraz Sądeckiego Skansenu.

- Zawodnicy do pokonania będą mieć 2 pętle o łącznym dystansie około 10 kilometrow. Przewyższenie na jednej pętli w górę i w dół ma 150 metrów, nawierzchnia to ścieżki na terenie skansenu oraz ścieżki leśne - dowiadujemy się od przedstawicieli fundacji.

Jakie zmagania zaplanowano na ten charytatywny bieg? - Na trasie znajdować się będą sędziowie rozmieszczeni na punktach kontrolnych, którzy wskazywać będą poprawny kierunek biegu. Na okrążeniu umieszczony zostanie jeden punkt nawodnienia z płynami na około 3 i  6 kilometrze.  Trasa biegu towarzyszącego, to pokonanie jednej wyznaczonej pętli. Biegi dla dzieci oraz młodzieży rozegrane zostaną w oparciu o stadion w Piątkowej - precyzują organizatorzy.

Kontakt z fundacją na adres email: [email protected], natomiast formularz zgłoszeniowy do „Biegu po dom” dostępny jest na stronie: www.fundacjarenovo.pl.

MŚ ([email protected]). Fot. archiwum Sylwia TubekDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)