Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
07/10/2014 - 16:00

Bezpłatne szczepienia dzieci przeciw pneumokokom

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie oraz Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego informują o rozpoczęciu realizacji Programu zdrowotnego dotyczącym profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2014 r. Głównym i nadrzędnym celem programu jest poprawa stanu zdrowia dzieci zamieszkałych na terenie Małopolski poprzez przeprowadzenie skutecznych szczepień przeciwko pneumokokom.
Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola).

Nosiciele (także osoby dorosłe) mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych sytuacjach także sami chorują.

Pneumokoki najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne (bakterie przełamują bariery ochronne i przedostają się do krwi), do których należą:
- sepsa – uogólnione zakażenie z ciężkimi objawami ze strony wielu narządów
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- zapalenie płuc, zapalenie stawów
- inne zakażenia (np. wewnątrzbrzuszne)

W Programie szczepień mogą wziąć udział dzieci uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego i zameldowane na terenie województwa małopolskiego. Program rozpoczął się we wrześniu br. Szczepieniami będą objęte dzieci uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego (placówki, które zdeklarowały współpracę do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego).

Program będzie realizowany do wyczerpania szczepionek lub do 10.12.2014 r.
W razie pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 pod numerem telefonu 12 430 34 72.

Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz, każde szczepienie przeprowadzone po uzyskaniu zgody rodziców lub opiekunów dziecka. Szczepienia wykonywane są przez pielęgniarki posiadające stosowne uprawnienia zawodowe. Należy pamiętać, że w dniu ustalonego szczepienia rodzic powinien zgłosić się z książeczką zdrowia dziecka.

Autorem i koordynatorem Programu jest dr n. med. Hanna Czajka. Absolwent Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, pediatra, specjalista chorób zakaźnych z wieloletnim doświadczeniem. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, członek Grupy Doradczej ds. Szczepień Ochronnych Europy Środkowej (CEVAG). Od lipca 2007 r. dr Hanna Czajka kieruje Poradnią Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, która realizuje zadania konsultacyjnej poradni ds. szczepień ochronnych.

Program jest finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.

(opr. jg) Źródło: UMWM, http://pediatria.mp.pl/
 






Dziękujemy za przesłanie błędu