Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
26/08/2014 - 11:04

Badania lekarskie pracowników. Będą zmiany w kodeksie pracy

Resort pracy chce wprowadzić zmiany do kodeksu pracy dotyczące badań lekarskich pracowników. W projekcie zaproponowano między innymi możliwość wydawania orzeczenia lekarskiego o częściowej zdolności do pracy.
Obecnie lekarz wydaje opinię o tym, czy zatrudniony nadaje się lub nie pracy na danym stanowisku. Po wprowadzeniu zmian będzie mógł określić ograniczenia do wykonywania określonych czynności w związku ze stanem zdrowia pracownika, na przykład dopuścić go do pracy w mniejszym wymiarze lub określić maksymalną masę przedmiotów, które może przenosić.

W określonych przypadkach projekt zakłada też możliwość przeprowadzenia okresowych badań lekarskich poza wyznaczonymi terminami. Będzie też wymóg wyraźnego powiązania orzeczenia lekarskiego z treścią skierowania na badania. Chodzi o to, aby skierowanie zawierało dokładny opis warunków pracy na określonym stanowisku.

Ministerialne propozycje Społecznej spotkały się z niejednoznaczną oceną partnerów społecznych. Eksperci Pracodawców RP mają wątpliwości co do konsekwencji wydawania orzeczenia odnoszącego się na przykład do wykonywania niektórych czynności. Co w sytuacji, kiedy ktoś zatrudniony na stanowisku magazyniera generalnie zdolny jest do pracy, ale lekarz wskaże, że niektórych czynności nie może wykonywać, np. podnosić ciężarów od określonej masy. Zdaniem pracodawców można wnioskować, że konsekwencją byłby obowiązek przeniesienia pracownika na inne stanowisko. Ci jednak w sytuacji, kiedy pracodawca nie będzie w stanie zapewnić innej pracy komuś, kto otrzymał tego rodzaju orzeczenie lekarskie? Czy wówczas może ją zwolnić? Czy jeśli zaproponuje inne stanowisko, to ma zapłacić dodatek wyrównawczy? Nie wiadomo, bo przepisy tego w ogóle nie regulują - podkreślają pracodawcy.

(m)
Źródło: pulshr.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu