Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
31/12/2017 - 18:50

Szymon Kulka najlepszy. Hat-trick policjanta z Uścia w Gorlickim Biegu Sylwestrowym

Gorlicki Bieg Sylwestrowy z roku na rok przyciąga coraz większą grupę biegaczy. W tym roku wystartowało blisko 550 osób z Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Podczas imprezy wręczyliśmy nagrody najlepszym uczestnikom Grand Prix Małopolski 2017.

Bieg na 10 kilometrów ukończyło 249 zawodników, "piątkę" - 295 biegaczy. Gorlicki rynek i hala OSiR, gdzie zlokalizowano biuro zawodów, gęstniały od biegaczy i kibiców od samego rana. O godzinie 11 przy pięknej, słonecznej pogodzie tłum biegaczy ruszył na trasę. Nie zabrakło sportowych sław, Szymona Kulki czy olimpijki Matyldy Kowal, a także licznej grupy przebierańców, wśród których furorę robiła ponad 30-osobowa grupa Zabiegani Mielec. 

Na metę głównego, 10-kilometrowego dystansu pierwszy dotarł najszybszy stróż prawa w Polsce Szymon Kulka. Mieszkający w Ropie policjant z Uścia Gorlickiego wygrał Bieg Sylwestrowy po raz trzeci z rzędu! Trasę pokonał w czasie 29 min. 5 sekund, tylko o 2 sekundy wolniej niż w ubiegłym roku, ale o blisko 40 sekund szybciej niż przed dwoma laty. 

– Biegło mi się bardzo dobrze, z początku, przez jakieś 2 kilometry, z zawodnikiem z Ukrainy. Później objąłem prowadzenie i zwiększałem przewagę. Świetna atmosfera i wspaniałe zakończenie sportowego roku 2017, który był dla mnie bardzo dobry – powiedział nam na mecie Szymon Kulka, reprezentujący LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża.

Drugiego na mecie Ukraińca Aleksandra Matwijczuka, Szymon Kulka wyprzedził o ponad pół minuty. Ostatnie miejsce na podium zajął inny gość ze wschodu, Bogdan Semenowycz. Na uwagę zasługuje piąte miejsce ultramaratończyka Bartosz Gorczycy. Tegoroczny triumfator Biegu 7 Dolin 100 km na Festiwalu Biegowym w Krynicy uzyskał wynik 31'09.  

Wśród pań, "dziesiątkę" wygrała reprezentantka Ukrainy Lilia Fiskowicz (33'18). Olimpijka z Rio de Janeiro wyprzedziła o prawie 20 sekund rodaczkę Wirę Dyczaruk oraz Białorusinkę Swietłanę Kudełycz.

12 sekund do podium zabrakło kolejnej uczestniczce igrzysk w Rio, zwyciężczyni biegu w Gorlicach w dwóch poprzednich latach Matyldzie Kowal z Rzeszowa, szósta zaś była medalistka mistrzostw świata osób niepełnosprawnych Anna Bodziony z Niskowej.

Bieg na 5 km wygrali Wiolesław Antoniuk z Ukrainy z czasem 14 min. 50 sek. oraz jego rodaczka Tatiana Wiłysowa (17'00).

Ozdobą biegu była wyjątkowa trójka zawodników, którzy startowali we wszystkich 27 edycjach biegu. To Janusz Wiśniewski z Gorlic, Stanisław Mróz z Łabowej oraz Leopold Jamro z Gorlic.

– Pamiętam dokładnie pierwszy bieg, bo... sam go organizowałem - powiedział nam Leopold Jamro, jeden z najstarszych uczestników biegu. – 27 lat temu pobiegła nas niewielka grupa, a teraz z roku na rok biegaczy przybywa. Bardzo się cieszę, że tyle osób chce biegać.

Spośród mieszkańców Gorlic najlepsi w sylwestrowym ściganiu byli Agnieszka Ciesielka i  Mateusz Golonka (10 km) oraz Agnieszka Żelazny i Michał Setlak (5 km).

Podczas ceremonii dekoracji uhonorowano także najlepszych biegaczy Grand Prix Małopolski w roku 2017. Zwyciężczyni cyklu Regina Kulka była dziś w Gorlicach siódma na 10 km (38'41), a zwycięzca Tomasz Pociecha - dziewiąty na tym samym dystansie (32:34).

27. Gorlicki Bieg Sylwestrowy (31.12.2017)

WYNIKI

ZDJĘCIA

fot. UM Gorlice, Marek PodrazaDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe