Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
11/02/2018 - 22:50

Słabe mięśnie przyczyną bólu pleców biegaczy [WIDEO]

Praca nad „sześciopakiem” to nie to samo, co dążenie do bycia lepszym biegaczem - twierdzą naukowcy z Ohio i dodają, że biegacze z czołówki zazwyczaj nie mają „kaloryfera” na brzuchu, za to ich mięśnie są po prostu mocne.

Teoretycznie biegacze wiedzą, że mięśnie głębokie, stabilizujące kręgosłup odgrywają kluczową rolę w bieganiu. Jednak według autorów badania, którego wyniki opublikowano w Journal of Biomechanics, w praktyce biegacze mają akurat te mięśnie słabe.

Skutkiem takiego stanu rzeczy jest chroniczny ból pleców w dolnej części kręgosłupa. Ta przykra dolegliwość wynika z faktu, że pracę, którą podczas biegania powinny wykonać mięśnie stabilizujące, wykonują inne partie mięśni i dochodzi do przeciążenia kręgosłupa. Zależność, która prowadzi również do szybszego męczenia się mięśni biegacza, nie jest jedynie przypuszczeniem - została dokładnie zmierzona w warunkach laboratoryjnych.

Problem słabych mięśni głęboki dotyczy nawet doświadczonych biegaczy, co zdaniem ekspertów, z jednej strony jest wynikiem zaniedbania właściwego treningu, a z drugiej strony dezinformacji w prasie branżowej.

Tradycyjne ćwiczenia mięśni brzucha z dużym zakresem ruchu np. podnoszenie się do siadu (tzw. brzuszki) nie prowadzą do uzyskania silnych, stabilnych mięśni głębokich, które są potrzebne biegaczowi. Według autorów badania, o wiele bardziej przydatne biegaczom są ćwiczenia typu plank (deska), zwłaszcza jeśli są wykonywane na niestabilnej nawierzchni.

IB

źródło

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach