Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
27/02/2019 - 23:40

Lekkoatletyka – sportowe hobby dla twojego dziecka

Lekkoatletyka to hobby, które często przeradza się w wieloletnią pasję. Świetnie sprawdzi się przede wszystkim u ruchliwych dzieci, które lubią przebywać na świeżym powietrzu.

Pod pojęciem lekkoatletyki kryje się wiele dyscyplin wywodzących się jeszcze z greckich igrzysk olimpijskich, a wśród nich:

 • Biegi
 • Rzuty
 • Skoki

Już kilkulatki na lekcjach wf poznają poszczególne konkurencje w formie zabawy, dzięki czemu ćwiczą różne sekwencje ruchów i odkrywają swoje silne strony. Na kolejnym etapie sportowej edukacji twój mały atleta może rozwinąć swoje predyspozycje i wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie lub rozpocząć przygotowania do wieloboju.

W cieplejszych miesiącach treningi lekkoatletyczne odbywają się na świeżym powietrzu. Dzięki temu, dziecko regularnie przebywa na słońcu, a zarazem dotlenia się i wzmacnia swój system odpornościowy. Zadbaj o to, by twoja pociecha zawsze miała przy sobie wodę (przynajmniej 1,5 litra) oraz krem z filtrem UV. W ten sposób uniknie ona ewentualnego odwodnienia i oparzeń słonecznych. Nie wiesz, na co jeszcze zwrócić uwagę? Skorzystaj z przygotowanej przez nas listy rzeczy do spakowania na trening, a w mgnieniu oka sprawdzisz, czy w torbie sportowej twojej latorośli znajduje się wszystko to, co niezbędne.

Zalety zajęć lekkoatletycznych dla dzieci

Dzięki temu, że lekkoatletyka składa się z kilku stosunkowo zróżnicowanych dyscyplin, każdy mały sportowiec ma szansę znaleźć w niej coś, co szczególnie przypadnie mu do gustu. Bieganie, skakanie i rzucanie piłką to przecież elementy większości podwórkowych zabaw i chleb powszedni każdego energicznego brzdąca. Trening lekkoatletyczny bazuje na dotychczasowych zdolnościach motorycznych dziecka i pozwala precyzyjnie doskonalić konkretne schematy ruchowe. Jego głównym celem jest poprawa siły i wytrzymałości, ale w efekcie zwiększa się też szybkość i koordynacja ruchowa twojej pociechy. Wskutek regularnych treningów dziecko stopniowo zyskuje coraz lepszą kondycję fizyczną, potrzebną do współzawodnictwa w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych.

 • Kiedy zacząć: ogólny trening lekkoatletyczny od 4-6 roku życia, specjalizacja w konkretnej dyscyplinie od 10-12 roku życia
 • Liczba jednostek treningowych: do 6 roku życia raz w tygodniu (60 min), od 6 roku życia 1-2 razy w tygodniu (60-90 min)
 • Rodzaje treningu: biegowy, siłowy, wytrzymałościowy, koordynacyjny (orientacja i równowaga), techniczny
 • Koszt: składka członkowska sekcji lekkoatletycznej 25-40 zł/rok
 • Koszt wyposażenia sportowego: buty do biegania dla dzieci ok. 120-320 zł lub buty z kolcami lekkoatletycznymi do biegania na bieżni ok. 200-350 zł
 • Popularność: W 2019 roku licencję Polskiego Związku Lekkiej Atletyki uzyskało 471 klubów regionalnych[2]. Większość z nich posiada sekcję dziecięcą lub młodzieżową. Dodatkowo, od 2016 r. ponad 180 tys. dzieci w wieku szkolnym zostało objętych akcją „Lekkoatletyka dla każdego”.

Przy wielu szkołach działają Ośrodki Lekkiej Atletyki, do których można zapisać dziecko już od 4 klasy szkoły podstawowej. W ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego” twoja pociecha może 3 razy w tygodniu brać udział w treningach pod okiem jednego z licencjonowanych trenerów PLA.

Na samym początku swojej przygody ze sportem dzieci poznają poszczególne dyscypliny lekkoatletyczne w formie beztroskiej zabawy. Energiczne kilkulatki z tygodnia na tydzień zupełnie nieświadomie i bez większego wysiłku poprawiają swoją wytrzymałość, szybkość i zwinność. Szczególnie u maluchów, zabawy z elementami skoków, rzutów i biegu, w ekspresowym tempie doskonalą zdolności motoryczne, koordynację i siłę mięśni. Jednocześnie wykształca się u nich lepszy niż u rówieśników zmysł równowagi i orientacji w terenie.

Na tym jednak nie kończą się zalety lekkiej atletyki. Regularny ruch pomaga przeciwdziałać wadom postawy i dziecięcej otyłości – nieodłącznym plagom czasów laptopów i ipadów. Podczas treningów twoja latorośl rozwinie cechy charakteru przydatne nie tylko na hali sportowej. Wśród nich znajdą się zdolność koncentracji, cierpliwość i determinacja. Badania wykazują, że systematyczna aktywność fizyczna zwiększa również zdolności kognitywne dzieci[5], a co za tym idzie, ma bezpośredni wpływ na dobre wyniki w nauce. Dzięki uprawianiu lekkoatletyki twoje dziecko przekona się, jak ważna jest samodyscyplina i skupienie, a tym samym zacznie przynosić do domu jeszcze więcej piątek.

Sporą częścią treningu na bieżni lub w hali sportowej jest wyznaczanie celów i szacowanie swoich możliwości. By podołać tym wyzwaniom, mali atleci dość szybko stają się samodzielni i zaradni. Z drugiej strony przynależność do większego zespołu, np. w ramach sekcji lub klubu, rozwija kompetencje społeczne malucha oraz uczy empatii w stosunku do kolegów i koleżanek. Wspólny udział w sztafecie, wieloboju lub innych zawodach to świetna lekcja współpracy i podziału obowiązków. Jest tu też sporo miejsca na pozytywne emocje – przyjaźń, dzielenie się radościami smutkami i wymianę wskazówek treningowych. W lekkoatletyce, tak jak w wielu innych sportach, dużą rolę odgrywają zasady sportowej rywalizacji fair play. Podczas treningów dzieci uczą się, by odnosić się do innych zawodników z uwagą i szacunkiem, a także wspierać nawzajem w trudnych sytuacjach.

Lekkoatletyka dla dzieci – bieganie

Biegi lekkoatletyczne dzielą się na krótkie (sprinty), średnie i długie. Do popularnych konkurencji należą też sztafety i biegi przez płotki. Podczas treningów nacisk kładzie się przede wszystkim na rozwijanie prędkości i wytrzymałości. Co więcej dzieci, które regularnie biegają, mogą pochwalić się dobrą kondycją i koordynacją ruchową. Wśród najważniejszych zalet biegania dla rozwoju motorycznego dzieci znajdują się również

 • szybszy i sprawniejszy refleks
 • zwiększenie siły, prędkości i zwinności
 • polepszenie zmysłu orientacji w przestrzeni, równowagi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej

Trening biegowy dla dzieci jest zazwyczaj zróżnicowany i dostosowany do wieku. Kilkulatki ćwiczą przede wszystkim koordynację ruchową i zwinność. Najmłodsi atleci uczą się schematów ruchowych poprzez zabawę w berka lub ganianego, a także próbują swoich sił na dłuższych i krótszych dystansach z regularnymi przerwami oraz ćwiczeniami urozmaicającymi trening. W wieku ok. 10-12 lat przychodzi natomiast czas na kolejny cel treningowy – zwiększenie siły i wytrzymałości. Starsze dzieci i nastolatki dodatkowo wykonują ćwiczenia siłowe, które stanowią ważne uzupełnienie dotychczasowego planu treningowego. Długość i stopień trudności pokonywanych dystansów, a także wysokość ewentualnych przeszkód w biegu przez płotki stopniowo wzrastają wraz z wiekiem zawodników. Dzięki temu twoja pociecha uczy się stawiania sobie coraz to nowych wyzwań i odczuwa satysfakcję z własnych postępów.

Lekkoatletyka dla dzieci – rzuty

Do konkurencji lekkoatletycznych zalicza się również 4 rodzaje rzutów: rzut dyskiem, rzut oszczepem, rzut młotem i pchnięcie kulą. Wszystkie wspomniane dyscypliny bazują na podobnych schematach ruchowych, a jednak różnią się między sobą stopniem trudności i detalami technicznymi. Przewagę nad rówieśnikami mają tu dzieci o silnej budowie ciała i długich ramionach. Jeśli twoja pociecha jest drobna i ma bardzo smukłą budowę, rzuty mogą się dla niej okazać sporym wyzwaniem. Kluczem do sukcesu jest również odpowiednia kombinacja prędkości, zwinności i nieskazitelnej techniki. Trening należy do raczej wymagających, odpowiednio dobrany może jednak przynieść twojemu dziecku wiele korzyści, a wśród nich:

 • ukierunkowane zwiększanie siły i wytrzymałości
 • zdolność wytężonej koncentracji oraz technicznej precyzji
 • świetnie wyszkolony zmysł równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej

Również w tej dziedzinie lekkoatletycznej dzieci przyswajają sobie schematy ruchowe stopniowo, a trudność wysiłku zwiększa się wraz z wiekiem. Najmłodsze brzdące opanowują podstawowe rodzaje rzutów w formie zabawy. By przygotować grupy mięśniowe m.in. do rzutu oszczepem, uczniowie w wieku od 6 do 10 lat ćwiczą rzuty piłką palantową z miejsca i z rozbiegi. Analogicznie, dzieci nabywają umiejętności potrzebne do pchnięcia kulą i rzutu młotem podczas zabaw piłką lekarską. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, gdy mali sportowcy ukończą 11 lat, nadchodzi czas na pierwszy kontakt z dyskiem, oszczepem i kulą. To wtedy poznają m.in. techniki chwytu, rozbiegu, obrotu i doślizgu, które pozwolą im w pełni rozwinąć skrzydła, a także rozpocząć przygotowania do zawodów. Rzuty to jedna z najczęstszych dyscyplin w wielobojach, m.in. trójboju siłowym

Niektóre dyscypliny takie jak rzut młotem czy skok o tyczce wymagają większych umiejętności technicznych i siły. Stąd trening do nich rozpoczyna się zwyczajowo dopiero w wieku gimnazjalnym.

Lekkoatletyka dla dzieci – skoki

Skoki lekkoatletyczne można podzielić ze względu na ich kierunek i technikę na: skok w dal, trójskok, skok wzwyż i skok o tyczce. Do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie potrzeba zarówno siły jak i ogólnej dobrej kondycji fizycznej. Nic dziwnego zatem, że to właśnie na tych aspektach skupia się większość elementów treningu. Czego jeszcze nauczy się twoja pociecha na drodze do zawodów w skokach lekkoatletycznych? Przede wszystkim kontroli nad własnym ciałem, a dodatkowo:

 • zwiększy siłę mięśni, potrzebną do odpowiedniego odbicia z nóg
 • poprawi swoją prędkość i wytrzymałość
 • udoskonali motorykę, w tym napięcie mięśniowe i zmysł równowagi

Trenując skoki, dzieci przyswajają sobie wiele różnorodnych sekwencji ruchowych, a także angażują i rozwijają rozmaite grupy mięśni. Siła nóg, szybkość i zwinność stanowią gwarancję dobrego rozbiegu i skutecznego odbicia, stąd spory nacisk kładziony jest na trening mięśni kończyn. Dodatkowo, dużą rolę w sportowym przygotowaniu do skoków odgrywają ćwiczenia stabilizujące, dzięki którym dziecko doskonali równowagę i prawidłową postawę ciała. Bez wątpienia ta dziedzina uczy młodych sportowców samodzielnego i precyzyjnego podziału sił i szacowania swoich możliwości. Najmłodsze dzieci próbują przede wszystkim skakać tak, by wylądować w zamierzonym miejscu, przez co regularnie ćwiczą motorykę wzrokowo-mięśniową. Na kolejnym etapie nauki poprawiają zręczność i prędkość, potrzebną m.in. podczas rozbiegu. Specjaliści zalecają, by przygodę z niektórymi bardziej wymagającymi dyscyplinami rozpocząć najwcześniej w wieku 11-12 lat. Należy do nich m.in. skok o tyczce, do którego potrzebne są już konkretne umiejętności techniczne. Podjęcie tego wyzwania powinien poprzedzać kilkuletni trening ogólnorozwojowy.

Na koniec warto wspomnieć ostatnią i być może najważniejszą zaletę skoków – dzięki towarzyszącej im szybkości i adrenalinie, sprawiają one dzieciom masę frajdy!

Lekkoatletyka może być uprawiana jako uzupełnienie dla innych sportów. Przez to, że świetnie poprawia kondycję, prędkość i wytrzymałość przynosi wiele korzyści m.in. małym entuzjastom piłki nożnej i innych sportów drużynowych

Podsumowanie

Lekkoatletyka dla dzieci świetnie sprawdza się u wszystkich ruchliwych kilkulatków, tryskających energią i entuzjazmem. Dzięki zróżnicowanej ofercie aktywności nie pozwala na nudę. Dzieci mogą naprzemiennie ćwiczyć biegi, skoki i rzuty, a zarazem rozwijać rozmaite grupy mięśniowe i zdolności motoryczne, przydatne nie tylko w hali sportowej. Ogromną zaletą lekkoatletyki jest możliwość wypróbowania wielu dyscyplin i ich rodzajów. W ten sposób maluchy krok po kroku odkrywają swoje mocne strony i same decydują, w której dziedzinie chcą się wyspecjalizować. Zajęcia lekkoatletyczne dla dzieci mogą mieć świetny wpływ na rozwój twojej pociechy – poprawiają zmysł równowagi, refleks, siłę i wytrzymałość. Przeciwdziałają chorobom cywilizacyjnym takim jak nadwaga i wady kręgosłupa. Co więcej, dzięki treningom na świeżym powietrzu korzystnie wpływają na system odpornościowy dziecka, a regularnie dotleniając mózg, poprawiają jego wyniki w nauce.

źródło
Dziękujemy za przesłanie błędu