Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
04/12/2018 - 12:25

Jak regenerować się po półmaratonie? Skuteczne sposoby

Wolne bieganie czy może dłuższy odpoczynek? Kąpiel w zimnej wodzie czy masaż? Która metoda regeneracji jest najbardziej skuteczna dla biegaczy-amatorów? Naukowcy sprawdzili to na grupie półmaratończyków.

Badani wolontariusze ukończyli zorganizowany bieg na dystansie 21,097 km. Dobę przed startem, bezpośrednio po biegu i 24 godziny po imprezie poddali się badaniom, które miały określić czynniki związane ze zmęczeniem mięśni. Odbyli również szereg testów fizycznych np. podskakiwanie.

Jak się okazało, najskuteczniejszą formą regeneracji dla amatorów są zimna woda i masaż. Podczas tego badania, biegacze wchodzili do wanny z wodą o temperaturze 14-16 stopni. Z kolei masaż sportowy trwał ok. 20 minut. Jedną bądź drugą metodę, badacze aplikowali biegaczom do 15 minut po ukończonym biegu.

Zimna woda negatywnie odbijała się na teście podskoków, ale miała dobroczynny wpływ na ból i sztywność mięśni. Masaż był przez biegaczy oceniany podobnie. Innymi słowy, w porównaniu z siedzeniem, masaż i zanurzenie w wodzie o niskiej temperaturze wypadły korzystniej.

Inaczej rzecz ma się z regeneracją aktywną. Badani półmaratończycy przez 15 minut uprawiali jogging. Aktywność okazała się mieć negatywny wpływ na regenerację, zarówno bezpośrednio po biegu, jak i 24 godziny po jego zakończeniu.

Mimo przewagi masażu i zimnej wody nad innymi metodami, naukowcy podkreślają, że te aktywności przyspieszają jedynie subiektywną ulgę w objawach. Biegacze sami określali, w jakim stopniu czują zmęczenie i ból mięśni. Obiektywne wskaźniki we krwi i mięśniach nie uległy zmianie bez względu na stosowaną metodę.

IB

źródło
Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe