Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
11/01/2019 - 09:15

1/3 miała szczęście, zawiedzionych zapraszamy do Krynicy! Po losowaniu UTMB

Ponad 600 polskich biegaczy pragnęło wystartować w końcu sierpnia w Ultra-Trail du Mont-Blanc, kultowym dla górskich ultrasów festiwalu biegów dookoła najwyższej góry Europy. Wyniki losowania (chętnych jest zwykle 2-3 razy więcej niż miejsc) usatysfakcjonowały tylko nieco ponad jedną trzecią naszych rodaków. Na 611 zgłoszeń – z pozytywnego wyniku losowania i możliwości startu w Chamonix w biegach UTMB, TDS, CCC, OCC, YCC i ekstremalnym PTL cieszy się 225 aplikujących. Pozostałych blisko 400 biegaczy zapraszamy tydzień później na 10. TAURON Festiwal Biegowy. Góry wokół Krynicy nie są wprawdzie tak wysokie jak Alpy, ale też piękne i urokliwe, wpisowe na Festiwal znacznie niższe, no i nie trzeba bać się o losowanie, bo nie ma limitu liczby uczestników!

Żeby wystartować w którymś z biegów UTMB, trzeba mieć na koncie odpowiednią liczbę punktów z biegów kwalifikacyjnych (m. in. Biegu 7 Dolin na Festiwalu Biegowym w Krynicy) i szczęście w losowaniu, albo należeć do elity i mieć odpowiednio wysoki ranking ITRA (770 pkt. mężczyźni i 670 kobiety do UTMB oraz 730 i 630 do pozostałych biegów indywidualnych) – wtedy start jest gwarantowany. Pewność startu bez losowania mają też biegacze, którzy w dwóch minionych latach aplikowali bezskutecznie.

Największe zainteresowanie polskich biegaczy wzbudzał, oczywiście, główny bieg imprezy. W UTMB pobiegnie dokładnie 1/3 chętnych znad Wisły – 82 osoby (w tym 6 pań) na 247 zgłoszeń. Na dystansie 171 km (przewyższenie 10300 m+) bez losowania wystartują m. in. (jako elita) Magdalena Łączak, Paweł Dybek i triumfator zeszłorocznego TDS, drugi w CCC 2017 Marcin Świerc, a także 13 innych biegaczy.

Szczęście w losowaniu nie miał m. in. Ilja Marczuk, rozczarowani wynikami loterii mogą za to czuć się nasi znakomici ultrasi: Rafał Bielawa, który 2 lata temu pokonał dystans w czasie 27:48 godz. i zajął w UTMB 72 miejsce, a także marząca o starcie w tym biegu Małgorzata Pazda-Pozorska.

Punkty ITRA bardzo ważne czy "mam je w nosie"? "Tylko dla UTMB!" [SONDA]

W CCC zadowolonych jest minimalnie więcej – 34% Polaków. Na losowanie nie musiało czekać 8, nazwiska 48 kolejnych (tylko 4 kobiety!) pojawiły się w wynikach loterii z adnotacją „Accepté”. W biegu na 101 km (6100 m+) wystartują m. in. Waldemar Czado (już po raz czwarty w Chamonix, a drugi w CCC) i współorganizator święta biegów w Krynicy-Zdroju, dziennikarz portalu FestiwalBiegowy.pl Piotr Falkowski z żoną. Szczęście nie dopisało natomiast Ambasadorom Festiwalu Biegów, Krzyśkom Kwaczowi i Szali, a także organizatorowi ŁUT Krzysztofowi Gajdzińskiemu oraz Pawłowi Perykaszy, od niedawna partnerowi Bartosza Gorczycy w nowo powstałej Grupie Luktrans.

Najłatwiej jest się zawsze dostać na TDS. To bieg uznawany za najtrudniejszy, choć nie najdłuższy, bo nowy, zwiększony dystans liczy 145 km (przy 9100 m+ przewyższenia). Liczba zgłoszeń do biegu Śladami Książąt Sabaudzkich niewiele zatem przewyższa liczbę miejsc. Polaków zapisało się 73, w Chamonix wystartuje 46 (5 kobiet), czyli 63 procent. Na liście są m. in. Wioletta Marczuk oraz „weteranka” UTMB Ewa Detko, która wokół Mont Blanc pobiegnie już po raz piąty (drugi raz w TDS).

Nie mieli szczęścia Daniel Gajos i Ambasador Festiwalu Biegów Robert Pasieczny.

Największy „pogrom” spotkał dla odmiany chętnych z Polski na start w najkrótszym z ultra, biegu OCC na dystansie 53 km (3500 m+). To w dużym stopniu zapewne pokłosie najliczniejszych zgłoszeń ze świata. Tylko 29 procent aplikujących Polaków znalazło się na liście startowej: z Orsières przez Champex-Lac w Szwajcarii do Chamonix we Francji pobiegnie 36 (12 pań) spośród 124 wstępnie zarejestrowanych. „Z urzędu” są wśród nich m. in. Piotr Bętkowski i Dominika Stelmach.

Ekstremalny PTL będzie stał pod znakiem "3". W drużynowym biegu na 300 km (30000 m+) na starcie staną aż 3 trzyosobowe polskie drużyny, wszystkie, które złożyły aplikację. Już po raz trzeci z rzędu, kilka dni na alpejskich szlakach spędzą kochający takie wyzwania Jarosław Haczyk i Eligiusz Olszewski, którym w ekipie Beer Runners tym razem ma towarzyszyć biegaczka! Odważna niewiasta nazywa się Kinga Kret.

Wszystkich, którzy nie mieli szczęścia w losowaniu, zapraszamy serdecznie tydzień później, w dniach 6-8 września 2019 r., na 10. TAURON Festiwal Biegowy. Beskid Sądecki wokół Krynicy nie jest, oczywiście, tak wysoki jak Alpy, nasze góry też jednak mają wiele piękna i uroku, a do wyboru jest mnóstwo biegów, nie tylko zresztą górskich. Dla ultrasów-indywidualistów Festiwal ma „kultowy”, z ogromną już tradycją Bieg 7 Dolin na 100 i 64 km oraz nowymi dystansami – 117 (z 5 pkt. ITRA) i 80 km (4 pkt ITRA).

Głodny punktów ITRA? Bieg 7 Dolin w dwóch nowych wariantach dystansowych

Dla miłośników biegania w grupie proponujemy Drużynowy Bieg 7 Dolin 100 km, którego premierowe wydanie w roku ubiegłym spotkało się z bardzo przychylnymi opiniami. Niewątpliwymi atutami Festiwalu Biegowego są znacznie niższe niż w Chamonix opłaty startowe oraz brak limitów zgłoszeń. Nie trzeba zatem czekać z wypiekami na twarzy na wyniki losowania, wystarczy zarejestrować się, opłacić start i… planować wyjazd do Krynicy! A punkty ITRA zdobyte w biegach festiwalowych pomogą Wam dostać się na UTMB w kolejnych latach. Zapraszamy!

Piotr Falkowski

zdj. Jan Nyka - fotografia, salomonrunning.pl
Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe