Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
21/08/2020 - 09:10

Z wieży widokowej w Muszynie w pogodne dni zobaczysz Tatry

11,5 metrowa wieża widokowa w muszyńskich Ogrodach Sensorycznych od kilku lat jest jedną z największych atrakcji turystycznych Muszyny. Stąd roztacza się wspaniała panorama nie tylko na miasto nad Popradem. Jeśli niebo jest pogodne, z wieży dostrzec można wierzchołki Tatr. Będąc w Muszynie, aktywny senior nie może jej przeoczyć. To nasza kolejna propozycja w ramach przewodnika Aktywny Sądeczanin.

Ogrody Zmysłów zwane Ogrodami Sensorycznymi są miejscem odpoczynku na łonie natury, wykorzystywanym też do celów terapeutycznych i edukacyjnych także dla osób niewidomych.

Z ogrodów może korzystać każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku. To sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju miejsce. Zaprojektowano je w taki sposób, aby oddziaływały na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak.

Zwieńczeniem wędrówki po Ogrodach Sensorycznych będzie dla nas wzniesiona kilka lat temu, 11, 5 metrowa wieża widokowa, która pozwala spojrzeć na cały, pachnący, kwiatowy ogród.

Łatwo ją odnaleźć, znajduje się tuż za wkomponowaną w stok kawiarnią (godziny otwarcia kawiarni są różne w zależności od sezonu, dlatego warto je zawczasu sprawdzić dzwoniąc pod numer  514 150 409) i góruje nad kompleksem. Schody na szczyt są kręte, nie ma podjazdu dla wózków. Po ich pokonaniu ujrzymy zapierający dech w piersiach widok. 

Zobacz też: Średniowieczny zamek w Muszynie skrywa jeszcze wiele tajemnic

Z platformy możecie podziwiać panoramę nie tylko Ogrodów Sensorycznych, ale i całej Muszyny oraz malowniczy Beskid Sądecki. W pogodne dni dostrzeżecie nawet wierzchołki tatrzańskich szczytów. Ogrody i wieża widokowa są ogólnodostępna, wejście do nich  jest bezpłatne.

Jedno z wejść do Ogrodów Sensorycznych znajduje się od ul. S. Mściwujewskiego, powyżej sanatorium uzdrowiskowego Korona. Dogodne jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i rodzin z dziećmi. Drugie wejście od strony pijalni wody mineralnej Antoni, prowadzi schodami na szczyt Suchej Góry. Parkowe schody i ścieżki są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodzin z pociechami w wózkach.

Wygodne parkowe ścieżki ułatwią spacery, zaś tablice informacyjne poszczególnych stref są przystosowane dla osób niewidomych (wiadomości w alfabecie Braille’a).Toalety są usytuowane w Ogrodach Tematycznych, w dolnej części niedaleko stawów z ptactwem.

Z Nowego Sącza do Muszyny najlepiej wybrać się komunikacją autobusową, podróż zajmie około 1, 20 godziny. Wysiąść należy na przeciwko przystanku kolejowego Muszyna Zdrój. Następnie trzeba skierować się do centrum miasta, mijając remontowany rynek i nowy quasi ratusz. Przechodzimy obok nich, ulicą Piłsudskiego kierując się w stronę mostu na Popradzie.

Koszt biletu prywatnego u przewoźnika autobusowego to ok. 8 złotych. Ale to najlepsze rozwiązanie, bo z miejscami parkingowymi, szczególnie w sezonie jest naprawdę trudno.

Możemy tu też dojechać z Nowego Sącza pociągiem, ale podróż zajmie nam nawet 1,5 godziny. Jeśli skorzystamy z tej oferty podróży, to można wysiąść na głównej stacji Muszyny. Kierujemy się ulicą Piłsudskiego do mostu na Popradzie, skąd widać już Suchą Górę. Koszt podróży pociągiem mieści się w przedziale od 6,6 18 złotych w zależności od wyboru połączenia. Pociągami do Muszyny można zabrać rowery. Należy to jednak zgłosić konduktorowi przed albo zaraz po wejściu do pociągu i uiścić opłatę w wysokości ok. 10 zł. Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacji Muszyńskie wody mineralne są najlepsze? Aktywni Sądeczanie spróbujcie! 

Dzięki zróżnicowaniu atrakcji muszyńskiego kompleksu z powodzeniem wypoczniemy tu całą rodziną niezależnie od wieku. 

Jednocześnie cały czas zapraszamy wszystkich seniorów do dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

(MK) fot. aut., mapa UM Muszyna / Google Street View 

Z wieży widokowej w Muszynie w pogodne dni zobaczysz Tatry. Warto przyjechać!
11,5 metrowa wieża widokowa w muszyńskich Ogrodach Sensorycznych od kilku lat jest atrakcją turystyczną. Stąd roztacza się wspaniała panorama nie tylko na miasto nad Popradem. Jeśli niebo jest pogodne z wieży dostrzec można wierzchołki Tatr. Będąc w Muszynie, aktywny senior nie może jej przeoczyć.


Dziękujemy za przesłanie błędu