Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
18/08/2020 - 11:15

Prawo jazdy, dowód i legitymacja studencka w telefonie? To już działa

mObywatel to aplikacja, dzięki której zdecydowanie łatwiej będzie nam funkcjonować - będzie w niej nasz dowód, legitymacja studencka czy uczniowska, a od kilku dni nawet prawo jazdy i dane naszego pojazdu. To świetne rozwiązanie m.in. dla Aktywnych Sądeczan. Jak można skorzystać z tego udogodnienia?

Prawo jazdy, dowód i legitymacja studencka w telefonie? To już działa

Zobacz też: Udar: słoneczne światło potrafi zabić. Pamiętajcie o tym na wycieczce

Tak się jakoś ostatnio w naszym świecie dzieje, że potrafimy zapomnieć portfela czy saszetki z dokumentami, ale niemal zawsze mamy przy sobie telefon komórkowy. Ile komplikacji w codziennym życiu rodzi brak dowodu osobistego, legitymacji szkolnej czy studenckiej czy prawa jazdy, chyba nie trzeba tego nikomu wyjaśniać. Każdy z nas przynajmniej raz musiał się tłumaczyć ze swojego zapominalstwa chcąc odebrać przesyłkę na poczcie, podczas kontroli biletów w autobusach czy kontroli drogowej. mObywatel to aplikacja właśnie na telefon, dzięki której o podobnych problemach będzie można zapomnieć.

To aplikacja szczególnie przydatna podczas wycieczek, dlatego zachęcamy do korzystania z niej również Aktywnych Sądeczan.

Zobacz też: Zamek w Czchowie. Przyjedziesz, zakochasz się i zostaniesz cały dzień

mObywatel to inicjatywa ministerstwa cyfryzacji, a dzięki współpracy z ministerstwem infrastruktury z aplikacji będą mogli korzystać również kierowcy, bo znajdzie się w niej e-prawo jazdy.

- Prawo jazdy w mObywatelu to kolejny ważny element rozwoju tej aplikacji. Stale pracujemy nad tym, aby ją udoskonalać. Użytkownicy to doceniają. mObywatela w swoich telefonach ma już ponad 1,35 miliona Polaków. mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Co bardzo ważne a aplikacji jest też zakładka „Polak za granicą”, dzięki której znajdziemy wszystkie niezbędne informacje podczas podróży po innych krajach.

Kluczowym elementem mObywatela jest mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie.

– Z mTożsamości możemy korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Takich miejsc wciąż przybywa. To nie tylko pociągi i placówki pocztowe, ale też hotele, siłownie, czy wypożyczalnie sprzętu sportowego – dodaje szef MC.

Zobacz też: Tu rezydowała sama królowa Bona. Zobaczcie Zamek Wiśnicz

Drugi ważny element mObywatela to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. I co bardzo ważne - z tego rozwiązania mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów i tym podobnych pojazdów.

Aplikacja mObywatel ułatwia dostęp do e-recepty, bo w aptece wystarczy podać jej numer i swój pesel i możemy ją natychmiast zrealizować. To ogromne ułatwienie w dobie pandemii COVID-19.

mObywatel, jeśli tylko dana szkoła i uczelnia zgłosi się – nieodpłatnie - do programu zawierać może elektroniczną wersję legitymacji szkolnej czy studenckiej. Placówki oświatowe nie muszą w tym celu kupować żadnego dodatkowego oprogramowania czy sprzętu.

Aplikację, w zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore. By ją uruchomić należy skorzystać z profilu zaufanego. O tym jak to zrobić pisaliśmy m.in. w publikacji Profil zaufany: teraz możesz go założyć i potwierdzić przez swój bank

Aktywni Sądeczanie korzystacie już z tego rozwiązania? Jesteście z niego zadowoleni? Zapraszamy wszystkich seniorów do dzielenia się doświadczeniami w zakresie praktycznej strony organizacji wycieczek i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

Źródło: www.gov.pl oprac.: ES [email protected] Fot.: gov.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu