Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/07/2020 - 16:25

Aktywny Sądeczanin: Park Węgielnik, piękny finał dnia w Piwnicznej-Zdroju

Gdy zwiedzamy jakieś miejsce, to często okazuje się, że nie zajęło nam to tyle czasu, ile zakładaliśmy, że jeszcze zostało nam kilka godzin, które chcielibyśmy atrakcyjnie spędzić. Park Węgielnik – Skałki Piwniczna będzie idealnym miejscem na zamknięcie pełnego wrażeń dnia po odwiedzeniu Zdroju św. Kingu w Młodowie lub wieży widokowej na Eliaszówce w gminie Piwniczna-Zdrój.

Aktywny Sądeczanin: Park Węgielnik, piękny finał dnia w Piwnicznej-Zdroju

Zobacz też: Płynne zdrowie z głębi ziemi: Zdrój św. Kingi. Idealny dla Aktywnych Sądeczan

Na wstępie wspomnieliśmy o tym miejscu w kontekście wieży widokowej na Eliaszówce. Dlaczego? Ano dlatego, że kompleks Węgielnik gmina Piwniczna-Zdrój urządziła w ramach tego samego projektu, dzięki któremu wybudowano wieżę. 

Park Węgielnik urządzony jest na zboczach wzgórza o tej samej nazwie w Piwnicznej-Zdroju. Bez problemu dotrzemy tu spacerkiem, idąc chodnikiem wzdłuż drogi krajowej DK 87 nawet z centrum miasta. Zajmie to nam 20-25 minut. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Przede wszystkim są tu ścieżki rekreacyjne, które prowadzą do trzech bardzo ciekawych miejsc.

Pierwsze z nich, niemal na szczycie wzgórza to aranżacja nawiązująca do czasów z okresu II Wojny Światowej. Drewniane konstrukcje imitują okopy a żeby dopełnić klimatu ustawiono tu makiety żołnierzy z bronią. Są tu tablice informacyjne z ciekawostkami na temat przebiegu działań wojennych w tej okolicy, broni używanej przez wojskowych i funkcji jaką pełniły tu okopy. Zaraz obok nich stoi niewysoka, licząca sobie bowiem ledwo 4 metry, wieża widokowa, z której można obejrzeć piwniczański krajobraz z zupełnie innej perspektywy. To świetne miejsce do wypoczynku dla starszych, ale również dla dzieci, które z entuzjazmem buszują po okolicy.

Zobacz też: Te legendy o Rytrze i tutejszym zamku musi znać każdy Aktywny Sądeczanin!

Kolejna z alternatywnych ścieżek prowadzi z kolei na taras widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na dolinę potoku Czercz, fragment Doliny Popradu z bryłą miejscowej hali sportowej i okoliczne, malowniczo porośnięte lasem wzgórza w stronę granicy ze Słowacją.

To jednak nie koniec atrakcji. Po drodze bowiem czeka nas niespodzianka w postaci miejsca do grillowania zadaszonego altaną i wyposażonego w wygodne siedziska. Jest tu też plac zabaw dla dzieci, a nawet boisko do gry w piłkę siatkową i siłownia pod chmurką. Do każdego z tych miejsc prowadzą wyposażone w barierki a miejscami wygodne stopnie, bardzo dokładnie oznakowane ścieżki ocenione drzewami. Z naszych doświadczeń wynika, że jest tu zawsze chłodniej niż w okolicy więc to idealne miejsce na schronienie przed upałem. Ale bywa też bardzo ślisko więc warto zabrać ze sobą kijki. Ale nawet te małe trudności nie zatrą pozytywnego wrażenia, jakie - jesteśmy przekonani - to miejsce na Was zrobi.

Zobacz też: Aktywny Sądeczanin: zamek w Rytrze i najpiękniejszy widok na Dolinę Popradu

Jednocześnie cały czas zapraszamy wszystkich seniorów od dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ES [email protected] Fot.: ES i dzięki uprzejmości burmistrza - Informacja Turystyczna Piwniczna-Zdrój

Aktywny Sądeczanin: Park Węgielnik, piękny finał dnia w Piwnicznej-Zdroju




Gdy zwiedzamy jakieś miejsce, to często okazuje się, że nie zajęło nam to tyle czasu, ile zakładaliśmy, że jeszcze zostało nam kilka godzin, które chcielibyśmy atrakcyjnie spędzić. Park Węgielnik – Skałki Piwniczna będzie idealnym miejscem na zamknięcie pełnego wrażeń dnia po odwiedzeniu Zdroju św. Kingu w Młodowie lub wieży widokowej na Eliszaówce w gminie Piwniczna-Zdrój. Fot.: ES i IT w Piwnicznej-Zdroju






Dziękujemy za przesłanie błędu