Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
07/10/2020 - 13:00

Krynica: 77-letnia Barbara Prymakowska Mistrzynią Polski Masters w Maratonie

5 godzin i 22 minut potrzebowała na przebiegnięcie Koral Maratonu Barbara Prymakowska, Mistrzyni Polski Masters w Maratonie w kategorii wiekowej 70 plus. Konkurencję, jedną z najważniejszych w programie Festiwalu Biegowego, rozegrano w Krynicy w niedzielę, 4 października.

Barbara Prymakowska z Tarnowa została w Krynicy Mistrzynią Polski Masters w Maratonie, w swojej kategorii wiekowej, tj. 70 plus. Zawodniczka przebiegła dystans 42 kilometrów w czasie 5 godz. 22 minut. Zawody rozegrano w ramach Festiwalu Biegowego.

- Festiwal Biegowy w Krynicy, czwarte Mistrzostwa Polski Masters w Maratonie.Trasa wyjątkowo trudna. (...)Postanowiłam walczyć, aby do 59 maratonów dołożyć jeden - napisała mistrzyni na facebooku. Barbara Prymakowska niezwykle aktywna sportowo, znana jest jako „najszybsza babcia świata”. Ma 77 lat, a biegać w maratonach zaczęła w wieku 58. Sport towarzyszył  jej od dawna. Jest absolwentką AWF-u, a przez wiele lat była nauczycielką wychowania fizycznego.

Mając 68 lat zdobyła Mont Blanc, jako jedna z czterech Polek zdobyła medal World Maraton Majors (Tokio, Boston, Chicago, Berlin, Londyn, Nowy Jork). Jest wielokrotną Mistrzynią Świata Masters w Biegach Górskich, w stylu alpejskim. Ukończyła kilkadziesiąt maratonów ulicznych oraz górskich. Startuje również na rolkach oraz nartach biegowych.

Zawody, w których wystartowała Barbara Prymakowska odbyły się w ramach 11. Tauron Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Fundację "Festiwal Biegów" z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki Masters, w latach parzystych Koral Maraton ma rangę Mistrzostw Polski Masters w Maratonie.

W 2020 roku w ramach Mistrzostw Polski Masters w Krynicy wyłoniono najlepszych w kraju maratończyków, w kategorii wieku 35 plus. W Koral Maratonie wystartowało w sumie 102 zawodników.