Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
01/04/2022 - 14:50

Sądeccy pływacy imponują formą. W ciągu 5 lat zdobyli 1663 medale!

Sądeccy sportowcy odnoszą sukcesy na wielu polach. Niemal w każdym tygodniu dają swoim kibicom powody do dumy. Niesamowitymi osiągnięciami mogą się pochwalić zwłaszcza młodzi pływacy klubu STP Nowy Sącz. W ciągu 5 ostatnich lat zdobyli aż 1663 medale. Krążków przybywa po każdej imprezie, na której się pojawiają.

W Nowym Sączu jest wiele klubów odnoszących spore sukcesy. W mijającym tygodniu z dobrej strony pokazali się m.in. bokserzy UKS Evan, którzy rywalizowali w Gliwicach. Gabriela Migda i Leon Bryja pokonali swoich rywali, a Mikołaj Majchrowski i Karolina Słaby, mimo porażki zebrali sporo sportowego doświadczenia.

Niesamowitą formę pokazują również zawodnicy klubu pływackiego STP Nowy Sącz. Niemal ze wszystkich zawodów przywożą worek medali. W ciągu ostatnich 5 lat zdobyli ich aż 1663 - 751 złotych, 509 srebrnych i 403 brązowych! Tylko w tym roku wywalczyli już 151 krążków.

-  Bierzemy udział przede wszystkim w zawodach wojewódzkich, klubowych i ogólnopolskich. Rywalizujemy z innymi klubami pływackimi, a także Szkołami Mistrzostwa Sportowego nie tylko z naszego okręgu.. Najważniejszymi imprezami są dla mistrzostwa województwa (91 złotych medali w ciągu 5 lat) i Grand Prix Polski (12 złotych medali) – mówi Agnieszka Kurzeja, pełniąca rolę sekretarza klubu.

- Kiedy jedziemy na zawody wszyscy się nas obawiają. W danej kategorii wiekowej wystawiamy 1-2 zawodników, a przykładowo SMS około 20. To my w klasyfikacji generalnej zdobywamy jednak zazwyczaj pierwsze miejsce. Nie mamy samych talentów, ale dzieci, które ciężko pracują. Nie stawiamy więc na ilość, ale jakość – dodaje.

Medale zdobywane są we wszystkich kategoriach wiekowych. A tych w klubie jest kilka. - Młodzi pływacy trenują na basenach przy ul. Nadbrzeżnej oraz dzięki uprzejmości rektora PWSZ dr hab. inż. Mariusz Cygnara, przy ul. Kościuszki. Mamy 4 trenerów, Jacka Michałowskiego, Joannę Paszkę, Maritę Kaczmarczyk i Patrycja Peciak. Prezesem jest natomiast Marek Ruchała. Pierwsze nasze grupy, to 4-5 latkowie. Trzeba mocno pracować, by przechodzić do kolejnych. Działamy w dużej mierze dzięki zaangażowaniu rodziców – wyjaśnia Agnieszka Kurzeja.

Obecnie najbardziej wyróżniającymi zawodnikami są Katarzyna Kuźma (kat. 12 lat), Milena Leśnik (11 lat), Kacper Świdrak (13 lat), Zofia Krzak, Małgorzata Kurzeja, Jan Rylewicz i Piotr Nowak (9 lat). STP miało w przeszłości również mistrza Polski – Filipa Mordarskiego (specjalizującego się w stylu motylkowym). Teraz reprezentuje SMS Kraków.

- Pływanie to sport ciężki, ale mało doceniany. Kształtuje na pewno charakter, pewność siebie, samodyscyplinę. Zawodnicy bardzo się szanują i wspierają. Podporządkowują temu wszystko, co robią. Ma to na pewno przełożenie na dorosłe życie – uważa Agnieszka Kurzeja. ([email protected], fot.: STP Nowy Sącz)Dziękujemy za przesłanie błędu