Ryszard Zagórski: „Wszyscy moi koledzy siedzieli w więzieniu, a mnie uratował Dzień Kobiet”

Ryszard Zagórski zaraz po ukończeniu studiów przyjechał z Krosna do Nowego Sącza w celach zawodowych. Jeszcze wtedy nie wiedział, że historia na długo połączy go z Sądecczyzną. W 1980 roku dołączył do „Solidarności” w Sądeckich Zakładach Elektro-Węglowych. W wywiadzie opowiedział nam, jak dzięki miłości udało mu się uniknąć aresztowania w 1984 roku.




Ryszard Zagórski urodził się 17 marca 1953 roku w Krośnie. Ukończył kierunek Inżynieria Materiałowa na AGH w Krakowie. W 1978 roku rozpoczął pracę jako technolog w Sądeckich Zakładach Elektro-Węglowych w Nowym Sączu. Pracował tam do 1984 roku. Dołączył do NSZZ „Solidarność” we wrześniu 1980 roku. Został zastępcą przewodniczącego Komitetu Założycielskiego NSZZ „S” przy SZEW. Był mężem zaufania i członkiem KZ w Zakładowym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym w SZEW w Nowym Sączu w 1981 roku.


3 grudnia 1981 roku został zatrzymany i internowany w Załężu, koło Rzeszowa. Zwolniono go na początku kwietnia 1982 roku. Ponownie internowano go od 13 maja do 22 listopada 1982 roku. Współorganizował struktury podziemne w SZEW, kolportował wydawnictwa niezależne, drukował ulotki uczestniczył w spotkaniach i aktywnie działał w nowosądeckim Klubie Inteligencji Katolickiej. Od stycznia 1983 roku do marca 1984 roku był członkiem MKS w Nowym Sączu. 6 marca 1984 roku uniknął aresztowania przez Służbę Bezpieczeństwa, przez dwa dni ukrywał się w kościele oo. Jezuitów w Nowym Sączu. W tym czasie SB przeszukało jego pokój hotelowy oraz dom rodzinny w Krośnie. Współorganizował pomoc dla innych aresztowanych wraz z J. Jungiewiczem i ks. K Jancarzem.


Od 1984 roku pracował w Kośnie w Fabryce Amortyzatorów. Od 1989 roku przez 10 lat pracował jak kierownik działu Marketingu i Sprzedaży w Zakładach Produkcyjno-Remontowych Energetyki w Jedliczu. Tam też w 1988 roku brał udział w przestojach pracowniczych. Wybrano go na przewodniczącego i delegata na WZD Regionu Podkarpacie.


Od 1998 do 2002 roku był radnym powiatu krośnieńskiego z listy NSZZ „S”. Od 2016 roku sprawował stanowisko zastępcy burmistrza w gminie Jedlicze. Jest członkiem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Rota” w Jedliczu. Odznaczono go Krzyżem Wolności i Solidarności w 2015 roku.


Zdjęcie w tle przedstawia uczestników mszy w intencji Papieża w 1981 roku na sądeckim Rynku. Źródło: archiwum Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu