Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
12/08/2014 - 11:00

Wieczorne Sądeczan Rozmowy: Jacek Krupa o sporcie i kulturze

O ważnych dla Sądecczyzny i Sądeczan sprawach dyskutowali uczestnicy seminarium, zorganizowanego przez Fundację Sądecką i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” w ramach cyklu „Wieczorne Sądeczan Rozmowy. Refleksjami o małopolskim sporcie i kulturze podzielił się ze zgromadzonymi członek Zarządu Jacek Krupa.
W starosądeckim „Sokole” zaproszeni przez organizatorów prelegenci: przedsiębiorcy, przedstawiciele świata kultury i politycy zaprezentowali szerokie spektrum zagadnień. O sporcie, kulturze i dziedzictwie kulturowym jako potencjałach rozwojowych województwa małopolskiego mówił członek Zarządu Jacek Krupa.

Rozwój różnych form kultury fizycznej spowodował, że przestała być ona postrzegana jedynie w sensie autotelicznym jako sposób spędzania wolnego czasu, lecz stała się ważnym elementem życia społecznego i gospodarczego. Oprócz wartości kulturowych i społecznych sport stał się również stymulatorem rozwoju wielu gałęzi gospodarki, tworząc nowe miejsca pracy – zaznaczył Jacek Krupa.

Działania województwa zmierzają do upowszechniania kultury fizycznej i sportu masowego poprzez wdrażane od lat programy, jak np. Małopolska na sportowo, Wakacje z piłką nożną, Małopolska biega, czy Rodzinne Rajdy Rowerowe. W zakresie zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży realizowane są projekty: "Jeżdżę z głową" (nauka bezpiecznej jazdy na nartach i na snowboardzie) oraz "Już pływam".

Do dzieci szkół podstawowych kierowane są również programy Mały Mistrz oraz Multisport. Województwo wspiera sportowe talenty oraz promuje najlepszych zawodników i ich trenerów (nagrody: Małopolski Laur Sportu i Małopolski As Sportu).

Od 1 września br. pod skrzydła województwa przejmujemy Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem – informował członek Zarządu Jacek Krupa. – Województwo będzie tzw. organizatorem i w szerszym zakresie niż do tej pory będzie finansowało rozwój placówki. Z tej szkoły wyszło 86 zimowych olimpijczyków, a jej absolwenci zdobyli 12 medali na olimpiadach i mistrzostwach. To potencjał, który chcemy wzmocnić – dodał.

Przedstawiciel samorządu województwa mówił także o różnorodności, bogactwie i unikatowości dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, jako głównych źródłach atrakcyjności regionu, które powinny być traktowane jako znaczący element regionalnej szansy, warunkujący rozwój działalności opartej na przemysłach czasu wolnego.

Walory regionu, decydujące o jego unikatowości i budujące potencjał turystyczny to m.in.: wartość i ilość zabytków (ponad 47 tys.), najwięcej w Polsce (14 z 29) miejsc chronionych jako światowe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze UNESCO, 1. miejsce w kraju pod względem liczby muzeów (119 instytucji; ex aequo z Mazowszem), 2. miejsce w kraju pod względem ilości teatrów i instytucji muzycznych (18 instytucji, ex aequo ze Śląskim) oraz 3. miejsce pod względem ilości bibliotek (955) oraz kin (49), najpopularniejsze w Polsce muzea – atrakcje turystyczne – Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz bogata oferta szlaków tematycznych - m.in. Małopolska Trasa Światowego Dziedzictwa UNESCO, Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Żydów Małopolskich, Szlak Cerkwi Łemkowskich, Szlak Jana Pawła II, Szlak Cysterski, Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

Źródło i fot.: UMWM
 






Dziękujemy za przesłanie błędu