Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
13/08/2015 - 11:29

Plebiscyt SKT Sądeczanina rozstrzygnięty, padło blisko 50 tys. głosów ważnych. Mystkowianie zgarnęli wszystko!

Zespół Regionalny Mystkowianie (grupa dorosła) oraz Benedykt Poręba (jego kierownik) z niedowierzaniem, radością i łzami szczęścia zareagowali wczoraj (9 sierpnia) na informację o zwycięstwie w III Plebiscycie o Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, którego wyniki zostały ogłoszone podczas III Zjazdu Sądeczan pod Ołtarzem Papieskim w Starym Sączu. Celem konkursu było wyróżnienie instytucji oraz twórcy ludowego z Sądecczyzny, którzy swoim dorobkiem twórczym i talentem artystycznym uczą szacunku do miejsca, w którym żyjemy oraz kultywują lokalną historię i tradycję.

Nagroda przyznawana była w dwóch kategoriach: „instytucja” i „osoba fizyczna” i związana była z gratyfikacją pieniężną ( kolejno 20 i 10 tyś. zł) W tym roku bezkonkurencyjni okazali się Mystkowianie (gmina Kamionka Wielka) z Benedyktem Porębą, kierownikiem zespołu na czele, zdobywając tym samym najwięcej głosów Sądeczan. Konkurs ma na celu honorowanie wybitnych "ambasadorów" Sądecczyzny, rozsławiających nasz region i kultywujących kulturę naszych dziadów i ojców.


Protokół odczytała Wioletta Oleksy i poinformowała, że w konkursie oddano ogółem 48 460 głosów ważnych, w tym 7411 tysięcy na Zespół Zespół Folklorystyczny „Mystkowianie” i 2851 na Benedykta Porębę. 

Trzeba przyznać, że fani zespołu z Mystkowa bardzo się zmobilizowali i prowadzili szeroką akcję agitacyjną. Widać to było zwłaszcza na Facebooku. Ten fakt podkreślił w swoim wystąpieniu również Zygmunt Berdychowski, prezes Fundacji Sądeckiej:

- Byliście bardzo zdeterminowani, koncertowaliście w Londynie, w Krakowie i na Śląsku, co przyniosło wymierne efekty.

Niedowierzaniem, radością i łzami szczęścia zareagowali członkowie zespołu na wieść o przyznanej im nagrodzie. Jeszcze bardzie byli szczęśliwi za chwilę. Wioletta Oleksy poinformowała bowiem, że w kategorii „osoba fizyczna” wygrał Benedykt Poręba, kierownik zespołu i wieloletni samorządowiec w gminie Kamionka Wielka.

Nagrody zwycięzcom - symboliczne czeki na 20 tys. i 10 tys. złotych wręczał Zygmunt Berdychowski. Wzruszeni laureaci przede wszystkim dziękowali: swoim przyjaciołom i tym, którzy oddali na nich głos w plebiscycie. Po czym ze sceny popłynęło gromkie „Sto lat”, a kierownik zespołu pofrunął w powietrze, wielokrotnie podrzucany przez mężczyzn z zespołu.

- Te nagrody pomogą nam dalej się rozwijać i prezentować piękny folklor Lachów Sądeckich - mówił Benedykt Poręba. - Otrzymane pieniądze wydamy na doposażenie zespołu, a jesteśmy w wielkiej potrzebie, który koncertuje już 31 lat.

Wszyscy nominowani odebrali pamiątkowe dyplomy, zespoły regionalne prezentowały sie na scenie na starosądeckich błoniach, oklaskiwane przez licznie zgromadzoną publiczność, której nie wystraszył saharyjski upał.

Oto tegoroczni laureaci Nagrody Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. 

Zespół Regionalny Mystkowianie  
 
Zespół Regionalny powstał w 2014 roku pod patronatem Stowarzyszenia Mystkowianie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej. Swoją siedzibę ma w Domu Ludowym w Mystkowie. Zespół prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę folkloru Ziemi Sądeckiej (Lachów Sądeckich) zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej. Poprzez realizację coraz to nowszych programów członkowie zespołu uczą się szacunku do rodzimej tradycji bawiąc się, tańcząc i śpiewając. Piękna idea krzewienia kultury zaangażowała wielu wspaniałych ludzi. Podczas dotychczasowej działalności zdobył regulaminowe wyróżnienie na 46. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, III miejsce na VII Małopolskim Konkursie Obrzędów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY 2015 w Łużnej oraz pobił Rekord Guinnessa w ilości par tańczących poloneza w Wieliczce. Występował również między innymi we Francji podczas III Jesiennych Spotkań z Kulturą Małopolską, w Krynicy Zdrój na XXIV Forum Ekonomicznym. Kierownikiem zespołu jest Benedykt Poręba. Za choreografię i konsultację etnograficzną odpowiada Patryk Rutkowski.

Benedykt Poręba

Urodzony w 1930 r. Związany z Mystkowem od 1963 r. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie. Od 1967 r. członek OSP w Mystkowie, także jej wiceprezes. Inicjator nadania szkole w Mystkowie imienia ks. prof. Piotra Poręby. Od 1990 roku do chwili obecnej radny gminy Kamionka Wielka, w tym od 1990 do 1996 roku wiceprzewodniczący Rady Gminy Kamionka Wielka, od 2002 do 2006 roku przewodniczący Rady Gminy Kamionka Wielka. Z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego 12 czerwca bieżącego roku został wyróżniony podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Nowosądeckiego wraz z kilkunastoma działaczami, którzy nieprzerwanie od ćwierć wieku prowadzą nieprzerwana działalność w lokalnym samorządzie.
...

Pozostali nominowani w kategorii:

– instytucja: 

Zespół Regionalny „Skalnik”, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Piecuchy”, Krynicka Orkiestra Zdrojowa, Zespół Regionalny Mystkowanie, Orkiestra Dęta w Ptaszkowej, Zespół Regionalny Nawojowiacy, Zespół Regionalny „Górale Łąccy” im. Marii Chwalibóg, Zespół Regionalny „Sądeczoki”, Regionalny Zespół „Dolina Słomki”, Grupa Wokalna „Podegrodzcy Chłopcy”, Zespół Regionalny „Przyszowianie”, Regionalny Zespół „Sądeczanie”, Orkiestra Mandolinowa „Echo”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”, Zespół Pieśni i Tańca Dolina Dunajca, Chór Parafialny im. Ks. Jerzego Popiełuszki.

–osoba fizyczna:

Bernarda Stolarska (płaskorzeźba, rzeźba ludowa, malarstwo, Mystków), Izabela Bajorek (instruktor teatralny i muzyczny) Muszyna, Magdalena Marciszewska (hafciarstwo, Piwniczna-Zdrój), Janina Firlej (działacz społeczny, strażnik pamięci historycznej), Janina Mróz (bibułkarstwo, plastyka obrzędowa, malarstwo na szkle, Marcinkowice), Anna Duda, (hafciarstwo, Podegrodzie), Maria Nowak (szydełkowanie, bibułkarstwo, ozdoby koralikowe, Nowy Sącz), Krystyna Aleksander (poezja, malarstwo, hafciarstwo i koronkarstwo, Krościenko nad Dunajcem), Maria Lebdowiczowa (pisarka i poetka, Piwniczna – Zdrój), Maria Janiczak (hafciarstwo, krawiectwo strojów ludowych, Łącko), Monika Madej (koronkarstwo, Bobowa), Ewa Zięba (hafciarstwo, Korzenna), Bernadetta Kucia (malarstwo na szkle, qulling, decoupage, Klęczany), Alina Bożyk (malarka, poetka, Nowy Sącz), Rozalia Latko (bibułkarstwo, Klęczany), Dorota Leśniak (plastyka, Trzetrzewina), Danuta Zając, (koronkarstwo, Frycowa), Maria Sikorska (koronkarstwo, Bobowa), Irena Aksamit – Leśniak (malarstwo, plastyka, rzeźbiarstwo, tkactwo, Nowy Sącz), Anna Padoł (rzeźba ludowa, malarstwo na szkle, Paszyn), Władysław Obrzut (kierownik muzyczny zespołu „Kowalnia” i „Mała Kowalnia”, Stróże), Józef Tokarz (rzeźba ludowa, Jazowsko), Roman Bielski (rzeźba ludowa, Nowy Sącz), Józef Lizoń (Rzeźba plenerowa, Podegrodzie), Jakub Puchal (rzeźba ludowa, Nowy Sącz), Marek Warzycki, (malarstwo, rzeźba ludowa, tworzy białą broń, Sędziszowa).

(Rob)
Fot. Rob

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 
 

Galeria

  •  






Dziękujemy za przesłanie błędu