Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
24/05/2016 - 19:10

Zespół Regionalny "Jakubkowianie". Kandydaci do Nagrody SKT "Sądeczanin"

Zespół Regionalny Jakubkowianie powstał w 1996 roku. W tym roku obchodzi więc 20-lecie swego istnienia. Nazwa wywodzi się od nazwy parafii Jakubkowice, istniejąceuj od XIV wieku, a będącej obecnie centrum Łososiny Dolnej.

Założycielem zespołu był śp. Piotr Maciaś z Bilska, wywodzący się z grupy kolędniczej "Droby". Zespół koncertuje w kraju jaki poza jego granicami, przedstawiając tańce regionu Lachów Sądeckich ioraz obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia, scenkami rodzajowymi, np. "Skubacka", "Kiszenie Kapusty", "Imioniny u Pietra".

W skład Zespołu Regionalnego Jakubkowianie wchodzą pary starostów, drużbów i druhen oraz muzyka zespołu. Zespół prezentuje programy tańców lachowskich oraz obrzędy. Zespół należy do grupy zespiołów autentycznych, sięgających do dawnej gwaryk, stylu tańca i zachowania oraz kultury pradziadów.

Zespół Regionalny Jakubkowianieaktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy Łososina Dolna i powiatu nowosądeckiego. Reprezentuje Sądecczyznę podczas występów, konkursów w kraju i za granicą. Co roku przygotowuje około 30 występów. Bierze udział w uroczystościach państwowych i kościelnych, często występuje charytatywnie pomagając potrzebującym. 

W 20 – letniej działalności Zespół ma na swoim koncie duże osiągnięcia, najważniejsze z nich to :
- I miejsce w XXV Jubileuszowy Karnawał Góralski Bukowina 97.
- Srebrna Ciupaga Zakopane 97.
- Złoty Łowicki Pasiak 2004. 
- Złote Serce Żywieckie
- Złote Basy- Drużbacka
- dodatkowo wiele wyróżnień, 1- szych miejsc Muzyki Zespołu Jakubkowianie.
 
Zespół Regionalny Jakubkowianie działa już od 20 lat, aktywnie angażując się w rozwój kultury na Sądecczyźnie. W prezentowanych programach artystycznych przedstawia autentyczne dawne zwyczaje, pieśni, tańce i zabawy. Zespół swoimi występami, dba o to aby tradycja regionu nie zaniknęła.

Zespół Regionalny Jakubkowianie

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu