Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
04/06/2016 - 19:00

Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. A. Wrońskiego. Kandydaci do Nagrody SKT "Sądeczanin"

Orkiestra Zdrojowa im. A. Wrońskiego została założona w 1875 r. przez Adama Wrońskiego i pod jego batutą stanowiła najpoważniejszą atrakcję sezonu letniego.

Adam Wroński dbał zarówno o dobór wykonawców, jak i program. Obok muzyki tanecznej umieszczał w repertuarze małe formy symfoniczne (uwertury, fantazje, miniatury liryczne itp.).Kompozytor ten, urodzony w 1850 r. w Krakowie, studia muzyczne odbył w Wiedniu.

Był dyrygentem orkiestr wojskowych, dyrygował m. in. na Wystawie Przemysłowej w Paryżu w 1889, prowadził orkiestrę Teatru Starego w Krakowie. Komponował popularną muzykę taneczną i ludową, nazywany był często polskim Straussem.

Obecnie Orkiestra Zdrojowa liczy 11 osób. Część muzyków zajmuje się pracą pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu prowadząc klasy skrzypiec, akordeonu i gitary.

Koncerty odbywają się w Sali koncertowej Pijalni Głównej (300 miejsc) wybudowanej w 1971 r. w miejscu Starej Pijalni z 1869 r. stojącej w samym sercu Zdroju Głównego.

Krynicka Orkiestra Zdrojowa stanowi istotny element działalności kulturalnej Krynicy-Zdroju. Ten obecnie 11-osobowy zespół koncertuje cały rok przez 5 dni w tygodniu (w środę i czwartek od 15.30,  piątek od 11.00, sobotę i niedzielę od 10.30) z przerwą w okresie 15 sierpnia - 15 września (czas trwania Festiwalu im. J. Kiepury oraz Forum Polska - Wschód). Obecnie koncerty odbywają się w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego)  a w okresie letnim również w muszli koncertowej na deptaku.

 Dzięki bogatemu i różnorodnemu repertuarowi Orkiestra na każdym koncercie prezentuje odmienny program. W obydwu częściach koncertu wykonuje marsze, walce, tanga, przeboje muzyki klasycznej, wiązanki melodii oraz różne inne utwory.

Orkiestra Zdrojowa, jako jedyny tego typu zespół w Polsce wykonuje ok. 220 koncertów rocznie. Występuje podczas waznych wydarzeń kulturalnych organizowanych nie tylko przez Centrum Kultury, ale i przez inne istytucje. Są to m.in. koncerty w ramach Festiwalu im. Jana Kiepury, Koncerty Noworoczne czy Gale Fundusze z Kulturą. Orkiestra istnieje już 140 lat! Dla kuracjiuszy i mieszkańców jest powodem do dumy. Nadszedł już czas, aby cały świat poznał i docenił muzykę graną przez Krynicką Orkiestrę Zdrojową im. Adama Wrońskiego! kandydata zgłasza: Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Fot. http://www.orkiestrazdrojowa.krynica.pl/

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu