Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 sierpnia. Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego
07/06/2016 - 20:00

Jan Tadeusz Czech. Kandydaci w plebiscycie SKT "Sądeczanin"

Jan Tadeusz Czech jest jednym z kandydatów w plebiscycie SKT "Sądeczanin". Jego dorobek artystyczny to imponującą liczba ponad 480 linorytów w tym 262 ekslibrisy, pieczęci i stemple na Jubileusz 750-lecia Starego Sącza.

Jan Tadeusz Czech to znakomity artysta plastyk samouk, twórca ekslibrisów. Technik melioracji wodnych.Tragiczny wypadek w 1975 r. skazał go na wózek inwalidzki.

Mozolnie i wytrwale ćwiczył sprawność, a następnie zaczął rzeźbić w drewnie, haftować i tworzyć w technice linorytu. Pierwsze prace prezentował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu (1982 – 1986).

Wielokrotnie brał udział w konkursach i pokonkursowych wystawach Klubu Twórczego TPSP, zajmując czołowe miejsca w dziale grafiki i haftu. Kilkakrotnie uczestniczył w plenerach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem.

Dorobek artystycznyto imponującą liczba ponad 480 linorytów w tym 262 ekslibrisy, pieczęci i stemple na Jubileusz 750-lecia Starego Sącza. Jest jednym z pierwszych polskich twórców, którzy do projektowania ekslibrisów wykorzystują komputer.

Jan Tadeusz Czech jest redaktorem parafialnego czasopisma „Z Grodu Kingi”,  autorem grafik, wykorzystywanych w różnych lokalnych publikacjach. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie na Ekslibrielu w Bielsku-Białej (1986), w Turku (1987), w Żarach (1988), Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w Skawinie (1987 i 1989), Międzynarodowym Konkursie na Ekslibris w Starachowicach (1990).

Nagroda Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin dla Jana Tadeusza Czecha byłaby docenieniem jego talentu, gigantycznej pracy i osobistym sukcesem artystycznym, ale też zaszczytem dla nas Sądeczan, honorujących sukces gigantycznej walki człowieka z przeciwnościami losu i własnymi słabościami. Kandydata zgłosił Burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu