Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
04/04/2023 - 14:35

Rozwiązali ręce lekarzom rodzinnym. Co opieka koordynowana daje pacjentom?

Opieka koordynowana to nowe pole do popisu dla lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy rodzinnych, którzy mają do czynienia z pacjentami przewlekle chorymi. Ale co z tego będą mieli pacjenci? O tym będziemy rozmawiać m.in. z dyrektor Elżbietą Fryźlewicz-Chrapisińską dyrektor OW NFZ w Krakowie w czasie kolejnego Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan”.

Każdy z nas miał do czynienia z sytuacją, w której po stwierdzeniu choroby przewlekłej albo wyjściu ze szpitala on sam albo jego bliski zostawał ze wskazaniami do dalszego leczenia. Niby skierowania wypisane, ale w trakcie kolejnych konsultacji specjalistycznych wychodzą następne problemy. I co wtedy? Kto ma wystawić kolejne skierowanie? Do kogo zastukać, gdy kończą nam się leki i potrzebujemy recepty albo trzeba zrobić wyniki, których w pakiecie nasz lekarz rodzinny nie ma, bo wykraczają one poza jego kompetencje?

Bez znajomości i bez – nie czarujmy się – grubego portfela to zawsze była równia pochyła. Żeby się leczyć – i to są słowa naszych Czytelników – trzeba mieć końskie zdrowie. Teraz to wszystko powoli się zmienia. Jakim cudem?

Zobacz też: Rodzice dzieci uzależnionych od smartfonów i komputerów mogą szukać fachowej pomocy. Gdzie?

Z początkiem października 2022 roku lekarze pierwszego kontaktu Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną. Opieka koordynowana polega na objęciu pacjenta chorego przewlekle, powyżej 18 roku życia, pozostającego w leczeniu POZ, kompleksową opieką medyczną.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przeprowadzi pogłębiony wywiad, przeanalizuje posiadane wyniki badań  i w razie potrzeby, zleci dodatkowe oraz oceni aktualny stan zdrowia i ustali wraz z pacjentem indywidualny plan działania. Będzie również kierował i konsultował stan zdrowia pacjenta z innymi specjalistami, pielęgniarką i dietetykiem.  Ponadto zajmie się profilaktyką i edukacją pacjenta w zakresie wybranych chorób z dziedziny: kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy pulmonologii.

Brzmi optymistycznie, ale jak działa w praktyce? Będzie okazja by o tym porozmawiać z osobą, która odpowiada za funkcjonowanie Narodowego Funduszu Zdrowia w Małopolsce, czyli Elżbietą Fryźlewicz-Chrapisińską dyrektor OW NFZ w Krakowie. Dyrektor będzie jednym z gości jubileuszowego, dziesiątego Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan” organizowanego Fundację Sądecką i portal Sądeczanin.info.

W tym roku seminarium odbędzie się odbędzie się 27 kwietnia w Pijalni Głównej w Krynicy – Zdroju.

([email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info OW NFZ Kraków) © Materiał chroniony prawem autorskims







Dziękujemy za przesłanie błędu