Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
26/03/2021 - 14:00

Seminarium „O zdrowiu Sądeczan” (8): ZUS pomaga w koronakryzysie przedsiębiorcom

Światowa epidemia COVID-19 miała ogromny wpływ na każdą sferę naszego życia, a przede wszystkim na sytuację społeczno-gospodarczą w kraju. Przepisy prawa wprowadzone przez rząd dały przedsiębiorcom spore wsparcie od pierwszych miesięcy pandemii i lockdownu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stał się główną instytucją w kraju odpowiedzialną za realizację działań pomocowych dla biznesu.

Gościem seminarium  „O zdrowiu Sądeczan” jest  Artur Mazurek,  zastępca dyrektora do spraw dochodów w oddziale ZUS w Nowym Sączu,  odpowiedzialny za realizację zadań związanych z Tarczą Antykryzysową.  

Ostatni rok to trudny okres dla nas wszystkich, szczególnie dla przedsiębiorców. Jak ZUS pomaga swoim klientom w tym trudnym czasie?
- W czasie  pandemii to Zakład Ubezpieczeń Społecznych stał się główną instytucją w kraju odpowiedzialną za realizację działań pomocowych dla biznesu. To wciąż jest ogromne wyzwanie, bo cały czas mieliśmy świadomość, że nasz klient znajduje się w bardzo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią.

W ramach realizacji tego szczególnego zadania obsługiwaliśmy wnioski z Tarczy Antykryzysowej oraz wypłacaliśmy dodatkowe świadczenia, m.in. dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz dodatek solidarnościowy. Celem prowadzonych działań była ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążenia przedsiębiorstw oraz zachowanie ich płynności finansowej.

Jakie wsparcie otrzymali przedsiębiorcy w czasie pandemii, kiedy wiele branż na przestrzeni roku musiało zawiesić działalność?
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych był jedną z głównych instytucji publicznych, które współtworzyły i realizowały Tarczę Antykryzysową. W ubiegłym roku było w sumie jej sześć odsłon a w nowym roku kolejne dwie. To pakiet regulacji prawnych i rozwiązań finansowych, wspomagających przedsiębiorców oraz osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

W ramach tarczy można było wystąpić o świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, ulgę bez opłaty prolongacyjnej. Realizacja zadań wynikających z regulacji antykryzysowych była dla ZUS priorytetem. Sprawna i rzetelna obsługa przyjętych rozwiązań ustawowych przez Oddział ZUS w Nowym Sączu pozwoliła na udzielenie szybkiej i realnej pomocy płatnikom składek oraz ubezpieczonym, zgodnie z wprowadzanymi sukcesywnie rozwiązaniami ustawowymi. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu zespołów pracowniczych oraz wdrożeniu w nowosądeckim Oddziale ZUS odpowiednich rozwiązań kadrowych i organizacyjnych.

Cały czas dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci otrzymywali właściwą pomoc. Dlatego przypominamy, że oprócz zwolnienia ze składek i wypłaty świadczenia postojowego, prowadzący firmy mogą skorzystać także z innych możliwości. Pomoc w ramach odroczenia terminu płatności składek plus układy ratalne. Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom składek skorzystać z odroczenia składek lub rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Odroczenie płatności dotyczy składek, których termin płatności jeszcze nie minął. Dzięki odroczeniu terminu płatności można zapłacić składki później, a jeśli zadłużenie już powstało, przedsiębiorca może wystąpić o rozłożenie go na raty. Liczbę rat i ich wysokość płatnik ustala w porozumieniu z ZUS.

Czy wszyscy przedsiębiorcy mogli skorzystać z pomocy w ramach tarczy?
Jaka jest skala zadań realizowanych w ramach tarczy? 
Na jaką  pomoc mogą liczyć chorzy na COVID 19 oraz rodzice dzieci, które ze względu na zamknięte szkoły, przedszkola nie mogły uczęszczać na zajęcia?
Jak wyglądała sprawa korzystania z zasiłków? 

Także na te pytania odpowiada Artur Mazurek. Cała rozmowa w materiale filmowym (redakcja@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu