Sądeczanie porozrzucani po całym świecie spotykają się pod Ołtarzem Papieskim w Starym Sączu na corocznym Zjeździe Sądeczan. Do tej pory odbyło się już siedem Zjazdów Sądeczan. Zjazd Sądeczan łączy rodowitych mieszkańców Sądecczyzny oraz miłośników tego regionu, którzy czują potrzebę kultywowania lokalnej tożsamości oraz troskę o społeczny i kulturowy rozwój Ziemi Sądeckiej.
Jest to święto wszystkich Sądeczan - tych, którzy nigdy nie opuścili rodzinnego gniazda, i tych, których los rzucił w daleki świat. We wspólnocie odnajdują więzy, które ich łączą: wiarę, tradycję, kulturę, język.
To wyjątkowy zjazd w kulturowo i historycznie ważnym dla regionu miejscu jakim jest Ołtarz Papieski i jego otoczenie w Starym Sączu. To tam 20 lat temu przy zgromadzeniu dziesiątek tysięcy sądeczan papież Jan Paweł II wyniósł do chwały świętych Kingę, Panią Ziemi Sądeckiej, z pochodzenia Węgierkę.
Wymiana polsko-węgierskiej myśli na stałe zapisała się też w historii miasta, które od stuleci było punktem przenikania się obydwu kultur. Zjazd Sądeczan rozpoczyna się od uroczystej Mszy Świętej przy Ołtarzu Papieskim. Na zakończenie mszy wręczane jest odznaczenie za wybitne działania na rzecz Sądecczyzny tzw. Krzyż Sądecki.
Po Eucharystii zgromadzeni biorą udział w wielkim pikniku z mnóstwem atrakcji. Na scenie prezentują się kandydaci nominowani do plebiscytu o „Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin” (zespołów regionalnych, kapel i orkiestr dętych oraz osoby, które swoim dorobkiem twórczym i talentem artystycznym uczą szacunku do miejsca, w którym żyjemy, do tradycji i kultury naszego regionu, kultywują historię i tradycję naszej Małej Ojczyzny).
Nagrodą główną dla zespołu jest 10000 zł a dla osoby 5000 zł.
Koneserzy mogą podziwiać dzieła twórców ludowych na największej w tym regionie wystawie. Ponadto odbywają się: konkurs na potrawę regionalną z prezentacją Kół Gospodyń Wiejskich, zawody Ochotniczych Straży Pożarnych, Turniej Gmin.
Uczestnicy Zjazdu biorą udział w autentycznym wydarzeniu, które promuje kulturę Sądecczyzny, a jednocześnie pokazuje jej współczesne atuty. Uroczystości towarzyszy Bieg Sądeczan a dla rodzin z dziećmi przewidziana jest strefa zabaw.
Podczas Zjazdu goszczą także zespoły folklorystyczne z zagranicy (ze Słowacji, z Węgier).