sadeczanin.info

Festiwal Lachów i Górali to największe tego typu 3-dniowe święto folkloru w południowej Małopolsce. Od samego początku Piwniczna-Zdrój wraz z jej urokliwym nadpopradzkim zakątkiem "Nakło" oferuje przybyłym gościom i turystom prawdziwą ucztę kulturową. Nigdzie indziej na taką skalę nie promowane są kultura lachowska wespół z góralską. A przy tym wydarzeniu towarzyszy jedna z największych imprez biegowych w Europie środkowo-wschodniej zwana Festiwalem Biegowym.

Przedsięwzięcie inauguruje uroczysta polowa msza święta na Placu Św. Jana Pawła II w Piwnicznej-Zdroju, która nie była nie byłaby aż tak wymowna, gdyby nie żywy udział zgromadzonych podczas niej zespołów regionalnych. Po mszy rusza olbrzymi kolorowy korowód (liczący około 1500 osób) prowadzący z piwniczańskiego rynku do Miasteczka Festiwalowego, a poprzedzonym przejazdem banderii konnej (w 2022 roku było 24 koni, 4 dorożki).

Co roku w Namiocie Festiwalu Lachów i Górali odbywa się ponad 30 występów scenicznych, w tym zespołów lachowskich, góralskich, gości ze Słowacji i Rumunii. To prawdziwa gratka dla koneserów folkloru Karpat. Ponadto odbywa się degustacja regionalnej kuchni (w 2022 roku były 22 koła gospodyń wiejskich).

Także wystawa rękodzieła twórców ludowych (w 2022 roku 15 stoisk) uzewnętrznia szeroki wpływ bogatych tradycji na życie codzienne Małopolan. Nie lada atrakcją dla widzów jest także Bieg Lachów i Górali.

Równie atrakcyjne pozostają Igrzyska Lachów i Górali: skoki przez ławkę na czas, skoki drużynowe przez linę, rzut kapeluszem, skoki w workach, podnoszenie odważników, obieranie zimnioków oraz przysiady. W 2022 roku w zmaganiach tryuomfowali Czarni Górale z zespołu regionalnego Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju.

Konkurs Zespołów Regionalnych wygrał Zespół Regionalny PODEGRODZIE (rywalizowało ponad 30 zespołów) zdobywając nagrodę Grand Prix w wysokości 15 000 zł. Łączna pula wszystkich nagród wyniosła 40 000 zł. Dla wszystkich zespołów dodatkowo przyznano zwrot kosztów transportu z puli środków na to przeznaczonych (30 000 zł).

Celem samego Festiwalu było upowszechnienie oraz utrwalenie niematerialnego dziedzictwa kulturowego Karpat poprzez prezentację zespołów lachowskich i góralskich (w tym: Lachy Sądeckie, Górale Sądeccy, Lachy Północne, Górale Czarni, Pogórzanie, Lachy Limanowskie, Górale Biali, Górale Spiscy, Górale Ochotniccy, Lachy Szczyrzyckie).

Festiwal Lachów i Górali to demonstracja lokalnych tradycji oraz obyczajów mieszkańców regionu południowej Małopolski, kuchni regionalnej, sztuki ludowej, twórczości i działalności twórców ludowych oraz przedstawicieli ginących zawodów.

Według wyliczeń Organizatora Festiwal Lachów i Górali odwiedziło w ciągu wszystkich 3 dni ok. 2000 gości, w tym mieszkańcy oraz goście z całej Polski.

Do zobaczenie w roku 2023!

© sadeczanin.info 2015 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone