Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
27/01/2014 - 15:18

Witold Kaliński, przyjaciel literatów i gospodarz Wierchomli

Co nauczyciel z Warszawy robi w podpiwniczańskiej wsi? Aktywnie spędza emeryturę, sołtysuje Wierchomli, zaprasza literatów i organizuje z nimi ciekawe spotkania, prezesuje Towarzystwu Literackiemu im. Norwida w Nowym Sączu.

Polonista po Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat kierował renomowanymi ogólniakami w Warszawie, m.in. Mikołaja Reja , IV Społecznego, Andrzeja Frycza Modrzewskiego i ostatnio Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Rejtana. Wykładał też w Instytucie Kształcenia Nauczycieli, a przez dwa lata redagował kwartalnik „Polska Sztuka Ludowa”. Autor antologii poezji polskiej dla liceów („Poezja naszego wieku”, WSiP) i prac z metodyki nauczania w liceum oraz zarządzania liceum. Kilka lat temu Witold Kaliński postanowił przeprowadzić się z Warszawy do Wierchomli, gdzie został sołtysem wsi (obecnie już piastuje drugą kadencję).
Zadecydowało poczucie przydatności na tym terenie, a zarazem jego piękno – mówi kandydat, którego korzenie rodzinne wywodzą się z Sądecczyzny.
Moja mama z domu jest Medwecka, jesteśmy spokrewnieni z Jakubem Ignacym Medweckim założycielem Żegiestowa – wyjaśnia Kaliński, zaznaczając, że Sądecczyznę odwiedza już od pięćdziesięciu lat. Dobre kontakty z mieszkańcami Wierchomli i Muszyny, zawiązane przyjaźnie pomogły łatwiej podjąć wraz z zona nie łatwą decyzję przeprowadzki.
W Wierchomli Kaliński postawił sobie kilka ambitnych celów – zdecydował się zostać sołtysem. Od wielu lat przewodniczy komisji ds. stypendiów naukowych i socjalno-naukowych „Almanachu Muszyny”. Kieruje Towarzystwem Literackim im. Cypriana Norwida, w ramach którego m.in. zaprasza uznanych pisarzy i poetów na Sądecczyznę (m.in. spotkania z Józefem Baranem, Julią Fiedorczuk, Wojciechem Kudybą), należy do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W Wierchomli prowadzi również dom pracy twórczej „Chata u źródła”. Jest inicjatorem wielu inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności, m.in. największe wydarzenie kulturalne w Piwnicznej-Zdroju, „Wrzosowisko”. Publikuje w „Almanachu Muszyny” i „Sądeczaninie”, gdzie od kilku miesięcy możemy czytać jego stały felieton „Spod lasa”. Interesuje się m.in. literaturą, antropologią filozoficzną i kulturą Łemków. Chętnie pomaga bezdomnym psom.

KUPON KONKURSOWY

FORMULARZ

Wyślij sms na numer 70120 o treści: SR.11
Koszt wysłania wiadomości to 0,62 zł brutto. Dochód z sms-ów zostanie przeznaczony na działalność bieżącą Fundacji Sądeckiej, m.in. na Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków. Co ważne, z tej formy mogą skorzystać użytkownicy sieci T-Mobile, Plus, Orange i Play. Każdy głosujący może oddać tylko jeden głos. Każdy kolejny głos oddany z tego samego numeru komórkowego jest nieważny. W takim przypadku głosujący otrzyma wiadomość zwrotną sms o treści: „Twój nr brał już udział w głosowaniu, dziękujemy”.
(JB)
Fot. JB




Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie









Dziękujemy za przesłanie błędu