Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
02/01/2013 - 18:50

Wiesława Borczyk: Od 2004 roku aktywizuje sądeckich seniorów

Założycielka i prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz prezes Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku swój czas poświęca nie tylko osobom po 50 roku życia. Stowarzyszenie SUTW zgłosiło jej kandydaturę w plebiscycie Sądeczanin Roku 2012.
- Zaangażowanie się w sprawy seniorów było dla mnie czymś normalnym i naturalnym. Jestem osobą nadal aktywną zawodowo. Moje koleżanki przechodząc na emeryturę najpierw cieszyły się z wolnego czasu – mówi Wiesława Borczyk. - Potem widziałam jak zamykają się na świat. Przestają spotykać się z innymi, wychodzić z domu. Takie sytuacje dały mi do myślenia. Stwierdziłam, że tak być nie musi – dodaje.
Pierwszym Uniwersytetem Trzeciego Wieku z jakim spotkała się Borczyk był ten działający przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jego idea – aktywizacja osób po 55 roku życia – bardzo się jej spodobała. Stwierdziła, że taki uniwersytet dla seniorów można powołać w Nowym Sączu. Jednak krakowski UTW był miejscem elitarnym, zamkniętym.
- A ja chciałam stworzyć platformę dla wszystkich chętnych. Na początku myślałam o około stu osobach. Daliśmy ogłoszenie w sądeckiej prasie, by sprawdzić, czy będą chętne osoby – wspomina Borczyk. - To był rok 2004. Prowadziłam już rozmowy z dyrektorem SOKOŁA, Antonim Malczakiem w sprawie wypożyczenia sali na wykłady. Zainteresowanie uniwersytetem przerosło nasze oczekiwania – dodaje.
Chęć zapisania się na wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku złożyło ponad 400 osób. Już wtedy było wiadome, że będzie musiał powstać organ, który zajmie się UTW. Po rozmowach z ówczesnym prezydentem Nowego Sącza – Józefem A. Wiktorem i starostą nowosądeckim – Janem Golonką oraz dyrektorem Malczakiem zostało powołane Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku.
- Po otrzymaniu od marszałka województwa zgody na bezpłatne użytkowanie sali w MCK SOKÓŁ zainaugurowaliśmy pierwszy rok akademicki. Był to 28 października 2004 roku. Mieliśmy ponad 400 słuchaczy – zaznacza prezes SUTW. - Na początku były same wykłady, raz w miesiącu, a potem stopniowo oferta rosła. Obecnie mamy około 350 słuchaczy i bogatą ofertę dzięki dofinansowaniom, które jako stowarzyszenie udaje nam się pozyskać na realizację projektów – dodaje.
SUTW to nie jedyne zajęcie, któremu poświęca się Borczyk. Nadal jest aktywna zawodowo, od lat pracuje jako radca prawny w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. Została nawet wyróżniona w prestiżowym konkursie „Prawnik Pro Bono 2010”. Po pomoc prawną zwracają się do niej ludzi niekoniecznie mający problemy administracyjne.
- I tak zrodził się kolejny pomysł. Na bezpłatne, anonimowe porady prawne. Znalazły się osoby, które chciały się w to zaangażować. Udało się napisać projekt, który dostał dofinansowanie – przyznaje Borczyk.
Dzięki pozyskanym środkom od 2009 roku działa Sądecki Ośrodek Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego dla mieszkańców Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, w ramach którego specjaliści udzielili już pond trzy tysiące porad. Przez trzy lata projekt finansowany był z pieniędzy państwowych. W tym roku działa dzięki środom Stowarzyszenia SUTW. Przygotowywany jest kolejny projekt, dzięki któremu SOPPiO będzie mógł nadal funkcjonować.
- Zainteresowanie poradami jest ogromne i to znak, że ten ośrodek musi nadal funkcjonować. Tak samo jak uniwersytet – podkreśla Borczyk. - Ale zarówno ośrodek, jak i uniwersytet nie funkcjonowałby bez wsparcia i zaangażowania członków stowarzyszenia – dodaje.
Warto dodać, że tym roku Wiesława Borczyk została członkiem Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Znalazła się w gronie siedemnastu osób, które będą doradzać prof. Irenie Lipowicz.

***
Kandydaturę Wiesławy Borczyk, do zaszczytnego tytułu „Sądeczanin 2012 Roku” zgłosiło Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku i Józef Zygmunt – radny gminy Chełmiec.

(ALF)
Fot. (ALF), archiwum

Jeśli chcesz oddać głos na tę kandydatkę kliknij i wypełnij formularz: TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu