Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
16/02/2013 - 07:48

Tomasz Brzeski: Z podsądeckiej wioski na najwyższe szczyty

Chłopak z Rytra wspiął się na światowe podia - Tomasz Brzeski jest ambasadorem Sądecczyzny i sportowcem o wielu talentach. Mistrz świata w nordic walking i mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim to kandydat na Sądeczanina Roku 2012.
Jako młody chłopak biegał za piłką i marzył o karierze futbolisty, ale zwyciężyła miłość do lekkoatletyki. Po tym jak wybiegał dziesiątki medali sięgnął po najwyższe laury w innych dyscyplinach: nordic walking i w jednej z najtrudniejszych dyscyplin zimowych: narciarstwie wysokogórskim. 
Tomasz Brzeski mimo licznych sukcesów nie zapomina o swoich korzeniach, w Rytrze gdzie się urodził znają go wszyscy. Uparty i konsekwentny – mówią tu o kandydacie na Sądeczanina Roku.
- Sport bardzo się przekłada na życie. Tak sobie powiedziałem i to się sprawdza: jaki kto w sporcie, taki w życiu – komentuje medalista.
W wieku 34 lat Tomasz Brzeski zadebiutował w biegach górskich, podczas eliminacji do Mistrzostw Europy w miejscowości Radhost w Czechach zajął trzecie miejsce wśród Polaków, co dało mu prawo startu na Mistrzostwach Europy we Francji. Później postanowił spróbować swoich sił w jednej z najcięższych konkurencji zimowych: narciarstwie wysokogórskim. Zdobył Puchar Polski i wicemistrzostwo. Następnie rozpoczął przygodę z nordic walking, obecnie jest Mistrzem Świata w tej dyscyplinie.
Co najbardziej ceni w ludziach?
- Powiem prosto: dzielenie się. Kiedy ktoś podzieli się z drugim człowiekiem, nawet najmniejszą rzeczą, to dla mnie jest super – odpowiada mistrz.
Mimo licznych obowiązków i napiętego kalendarza dzieli się tym co w napiętym kalendarzu sportowca najcenniejsze: swoim czasem.
- Zawsze znajduje czas na włączenie się w lokalne inicjatywy. Wiele razy spotykał się z dziećmi i młodzieżą, by opowiadać o tym jak dojść do sukcesu, ile wysiłku i konsekwencji potrzebnych jest, by osiągnąć mistrzostwo – mówi Władysław Wnętrzak, wójt gminy Rytro.
Sukcesem są dla niego nie tylko osiągnięcia sportowe, ale przede wszystkim udane życie rodzinne. Tomasz Brzeski – choć w sporcie osiągnął już niemal wszystko – biegnie dalej i stawia sobie kolejne cele. W tym roku był to start w morderczym triathlonie Iron Man.
- Pomyślałem, że chce kosztować nowych dyscyplin, przekraczać siebie. Moje marzenia? Narciarstwo wysokogórskie ma być włączone do dyscyplin olimpijskich. Mogę mieć już wówczas 50 lat, ale mocno wierzę, że uda mi się pokonać dużo młodszych zawodników – dodaje Brzeski.


ED
Fot. Piotr Droździk
 
Dziękujemy za przesłanie błędu