Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
10/05/2021 - 17:25

Lucyna Grzyb: wszystko dla chwały Boga i pożytku ludzi, nie zaszczytów [WIDEO]

Lucyna Grzyb od kilku dekad stoi na czele rodzinnego przedsiębiorstwa, znanej mieszkańcom Sądecczyzny Piekarni i Cukierni Tęgoborze. Prywatnie jest matką czwórki dzieci, a od kilku lat szczęśliwą babcią godzącą obowiązki oddanej żony i matki z wizerunkiem zdeterminowanego i konsekwentnego przedsiębiorcy, który jednak nigdy nie zapomina o dobru swych pracowników i potrzebach lokalnej społeczności.

- Jej serce jest tak wielkie, jak wielkie są potrzeby tych, którzy potrzebują pomocy – mówią o Lucynie Grzyb jej przyjaciele i kibicują wygranej w plebiscycie na „Sądeczanina Roku 2020”.

Ze szczodrości jej serca korzysta cała lokalna społeczność. Jest aktywnie zaangażowana we wspieranie instytucji oświatowych wszystkich szczebli działających na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Indywidualnymi datkami, poprzez uczestnictwo w licytacjach i balach charytatywnych wspiera osoby potrzebujące i działające na Sądecczyźnie fundacje. Za swe zasługi była wielokrotnie odznaczana, m.in. Medalem  Misericors  przyznanym przez  Caritas Diecezji Tarnowskiej czy „Jaskółką odpowiedzialności” za społeczne zaangażowanie na rzecz Fundacji Serce Dziecka.

Lucyna Grzyb jest również aktywnym przedsiębiorcą, częstokroć docenianym i honorowanym przez rozmaite gremia i instytucje. Na koncie przedsiębiorstwa znajdują się m.in.  przyznana przez starostę nowosądeckiego i Powiatowy Urząd Pracy statuetka dla Najlepszego Pracodawcy, Złote Jabłko Sądeckie za wkład wniesiony w rozwój Ziemi Sądeckiej czy też certyfikat Agro Polska. Firma z tradycjami, którą prowadzi wspólnie z mężem, głosami czytelników serwisu Sądeczanin.Info, doczekała się także zdobycia tytułu Sądecka Cukiernia Roku 2021.

Zobacz też Sądeczanin Roku: apel księdza prał. Stanisława Czachora i Marka Kmiecika [WIDEO]

Chociaż miniony rok przyniósł wiele trudności spowodowanych trwającą pandemią, dzięki sprawnemu zarządzaniu, dostosowaniu strategii marketingowej do nowych warunków i zdecydowanym krokom mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom,  firma nie tylko utrzymała zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, ale mogła rozwijać produkcję i sprzedaż. Tylko na terenie Nowego Sącza w roku 2020 powstały dwa nowe sklepy firmowe Piekarni-Cukierni Tęgoborze.

Pomimo zaangażowania na wielu płaszczyznach Lucyna Grzyb nigdy nie zapomina o potrzebach społeczności gminy Łososina Dolna. Aktywnie wspiera  koło gospodyń wiejskich w Tęgoborzy i Łososinie Dolnej, lokalne kluby sportowe czy Straży Pożarną. Między innymi dzięki jej pomocy sukcesem zakończyła się zbiórka na zakup sprzętu dla OSP Tęgoborze, co pozwoliło na wyposażenie jednostki w nowy samochód strażacki i inne niezbędne urządzenia ratujące życie.

- To tylko niewielki wycinek działalności społeczno–charytatywnej na rzecz innych, niezwykle skromnej pani Lucyny Grzyb – mówią o niej znajomi.

Kiedy Lucyna Grzyb dowiedziała się, o zgłoszeniu jej kandydatury w plebiscycie, powiedziała, że to wszystko robi na chwałę Boga i pożytek ludzi, a nie dla zaszczytów. Taka jest właśnie Lucyna Grzyb, skromna i z sercem na dłoni.

Historia przedsiębiorstwa

Prowadzone przez Lucynę Grzyb przedsiębiorstwo powstało w roku 1993. W pierwszym okresie istnienia piekarni główną konkurencję stanowiły zakłady spółdzielcze o względnie silnej, ale słabnącej pozycji na rynku oraz liczne, ale wciąż stosunkowo niewielkie piekarnie prywatne.

Mimo wielu wyzwań dzięki sprawnemu zarządzaniu i przemyślanym inwestycjom firma stopniowo zdobywała kolejnych kontrahentów i zatrudniała nowych pracowników. Od początku swojego istnienia przedsiębiorstwo miało charakter rodzinny, co pozwoliło na budowanie silnych więzi między szefostwem i pracownikami, a także zarządzanie oparte o zaufanie.

W roku 2002 przy piekarni powstała Pracownia Cukiernicza, założona z inicjatywy Lucyny Grzyb, która posiadała już wówczas stopień mistrza cukierniczego. Posunięcie to okazało się istotnym krokiem w rozwoju przedsiębiorstwa, gdyż umożliwiło zdobycie nowych rynków. To właśnie dzięki sprzedaży wyrobów słodkich możliwe było stworzenie sieci własnych sklepów firmowych, zaopatrywanie imprez okolicznościowych i licznych kawiarni.

W latach 2005-2010 na rynku lokalnym pojawiło się wiele nowych domów weselnych, co zapewniło dodatkowy bodziec do rozwoju produkcji. Chcąc zwiększyć asortyment i sprostać rosnącym wymaganiom klientów w 2013 r. do oferty cukierniczej firma włączyła lody. Początkowo sprzedawano je jedynie na imprezy okolicznościowe, jednak wyjątkowy smak i wysoka jakość będące efektem rzemieślniczej produkcji sprawiły, że możliwe stało się otwarcie dwóch lodziarni i sprzedaż lodów, jako niezależnego produktu, który od roku 2016 znany jest mieszkańcom Sądecczyzny pod nazwą Fratelli.

Ważnym elementem w każdej z firm rodzinnych jest zapewnienie właściwej sukcesji, z tego powodu Lucyna i Józef Grzybowie już od najmłodszych lat przygotowywali swoje dzieci do przejęcia przedsiębiorstwa, dbając o to, by zdobyły kierunkowe wykształcenie. Od kilku lat firmą współzarządzają dwaj synowie. Witold odpowiada za produkcję piekarską, Stanisław przejął obowiązki związane ze sprzedażą i marketingiem.

Firma, zarządzana obecnie przez dwa pokolenia rodziny Grzybów, zajmuje solidną pozycję w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Ma wyraźne perspektywy oraz plan rozwoju, który uwzględnia zarówno drobne inwestycje, jak też poważne rozwiązania systemowe mające na celu długofalową poprawę konkurencyjności.

***

Twój kandydat do tytułu Sądeczanin Roku 2020? (UWAGA. PROSIMY NIE GŁOSOWAĆ. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZYŁO SIĘ)

Lucyna Grzyb – wyślij SMS o treści SR.7 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numery lutowy, kwietniowy lub majowy)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2020. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2020".Dziękujemy za przesłanie błędu