Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 lutego. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
10/02/2019 - 20:00

Ks. prałat Józef Wałaszek. Kandydat w plebiscycie "Sądeczanin Roku 2018"

Ksiądz prałat Józef Wałaszek objął probostwo w Podegrodziu w 1998 roku. Od samego początku współpracował z władzami gminy Podegrodzie oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w tworzeniu i kultywowaniu tradycji regionu. Kapłan dał się poznać jako człowiek, dla którego troska o dziedzictwo kulturowe jest niemal równa trosce o życie duchowe i religijne.

Z jego inicjatywy został odrestaurowany zabytkowy kościół parafialny w Podegrodziu z 1832 roku. Zaangażowanie księdza prałata Józefa Wałaszka w integrację środowiska lokalnego było szczególnie widoczne w czasie beatyfikacji, a później kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego. Dzięki pracy i oddaniu kapłana rodzime tradycje i zwyczaje lachów sądeckich są nadal kultywowane.

Obejrzyj też Ks. prałat Józef Wałaszek. Pełen ciepła i serdeczności dla całego Podegrodzia  

Ksiądz Wałaszek jest organizatorem wielu imprez parafialnych, przeglądów i konkursów folklorystycznych, którym patronuje. Dzięki jego staraniom udało się odrestaurować  starą plebanię, zbudowaną  w 1830 roku  i przekształcić w muzeum i galerię sztuki. Tę inicjatywę mocno wsparła działająca w Podegrodziu Akcja Katolicka. W plebanii prezentowane są obrazy Kazimierza Twardowskiego z Naszacowic. Obok, w plenerze znalazły swoje miejsce niezwykłe rzeźby innego parafianina, Józefa Lizonia, artysty ludowego z Rogów.

Dzięki trosce ks. proboszcza Józefa Wałaszka i ofiarności parafian wykonano nową polichromię autorstwa Kazimierza i Bronisławy Twardowskich z Naszacowic oraz osiemnastowieczny ołtarz, co umożliwiło wsparcie finansowe urzędu marszałkowskiego i pieniądze unijne. Szczególną kartę w historii działalności kapłana stanowi współpraca z młodzieżą. Trudno wprost zliczyć ile godzin poświęcił na wychowanie młodego pokolenia. Za sprawą księdza prałata organizowane są od 2005 roku Dni Ojca Stanisława Papczyńskiego. W życie parafii i lokalnej społeczności  zaangażowanych jest wiele grup. Wszystkie te działania świadczą o umiłowaniu Ziemi Sądeckiej oraz szacunku do tradycji. Ks. Prałat od 2009 roku jest dziekanem Dekanatu Stary Sącz.

ksiądz prałat Józef Wałaszek – SMS o treści SR.14 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2018.Dziękujemy za przesłanie błędu