Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
02/03/2017 - 13:05

Jan Radzik z Siołkowej Sądeczaninem 2016 Roku. Wielka gala w Sokole

Radny z powołania, społecznik z pasji i przede wszystkim wielki patriota swojej „małej ojczyzny” - Siołkowej. Jan Radzik został Sądeczaninem 2016 Roku. Werdykt poznaliśmy dzisiaj podczas Wielkiej Gali Sądeczan w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”.

Tytuł Sądeczanina Roku przyznawany jest już od 18 lat przez mieszkańców Sądecczyzny. Do tej pory pochwalić się nim mogą: Barbara Szarota, ks. Prałat Stanisław Lisowski, ks. Mieczysław Czekaj, Wiesław Czop, Ryszard Florek, ks. Janusz Szczypka, gen. Zygmunt Staniszewski, Krzysztof Mączka,  Piotr Droździk, Anna Szczepanik-Dziadowicz, Ryszard Nowak, Celestyn Żeliszewski, Barbara Cetnarowska, Lucyna Zygmunt, Marta Mordarska, ks. Stanisław Kukla i Benedykt Poręba.

Plebiscyt organizują Fundacja Sądecka i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, które chcą w ten sposób wyróżnić osoby wywodzące się z Sądecczyzny, te dla których praca zawodowa i społeczna jest sensem życia. Już sama nominacja do tytułu to wielki zaszczyt.

- Jest mi niezmiernie miło, że kolejny raz możemy spotkać się w sądeckim „Sokole”. To spotkania wyjątkowe, bo tych naszych bohaterów poznajemy na co dzień. Ludzie, których dzisiaj zobaczymy są wyjątkowi i to dla nich organizowany jest ten plebiscyt. Chcemy im przez to okazać swój szacunek. Chcemy, aby ci,  którzy się im przyglądają wiedzieli, że warto takim być, że warto dla wsi, dla gminy, dla miasta, czy dzielnicy coś zrobić. Że warto żyć z przesłaniem – trzeba pozostawić po sobie ślad w tym ciągu dziejów – powiedział Zygmunt Berdychowski, założyciel Fundacji Sądeckiej i pomysłodawca Plebiscytu na Sądeczanina Roku.

Do tytułu za ubiegły rok nominowani zostali: Kazimierz Basta – rzeźbiarz ze Stadeł, Sławomir Bryniak – kierownik „Jakubkowian”, muzyk „Lachersów”, Dariusz Cieśla – strażak, krwiodawca i społecznik, Bożena Fryc – fundatorka MADY, Andrzej Kubisz – społecznik i strażak z Korzennej, Danuta Kulig z Głębokiego, Andrzej Kuźma – nauczyciel, trener i piłkarz Sandecji, Antoni Leśniak z Piwnicznej, król 100 mandolin, Barbara Michalik - „szalona emerytka” na górskim szlaku, Maciej Okręglak – kajakarz górski, olimpijczyk z Rio, Krzysztof Pawłowski – twórca sukcesu Wyższej Szkoły Biznesu-NLU, Jan Radzik z Siołkowej – radny z powołania, społecznik z pasji oraz Marek Zięba ze Starego Sącza – serce Zespołu Regionalnego „Starosądeczanie”

Na Sądeczanina 2016 Roku można było głosować za pomocą kuponów, smsów i elektronicznego formularza. Największą liczbę głosów otrzymał Jan Radzik z Siołkowej (gmina Grybów). Werdykt Kapituły, której przewodniczy Zygmunt Berdychowski odczytała jej sekretarz - Krystyna Uczkiewicz. 

- To wielki społecznik, działa na rzecz swojej "małej ojczyzny" i ma bardzo duże poparcie mieszkańców Ziemi Grybowskiej. Funkcję radnego pełni nieprzerwanie od 19990 roku. Teraz jest przewodniczącym rady, a to naprawdę duża odpowiedzialność – zaznaczył w laudacji Andrzej Poręba, zastępca wójta gminy Grybów.

Odbierając tytuł Sądeczanina 2016 Roku Jan Radzik nie krył wzruszenia. Dziękował wszystkim, którzy oddali na niego głos, organizatorom plebiscytu, mieszkańcom i współpracownikom z gminy, kapłanom z Grybowa, a także swoim najbliższym – żonie i czwórce dzieci.

- Nasza praca w samorządzie jest nieraz bardzo ciężka i trudna, ale to nam zostało dane i zadane, i z  tym się musimy zmierzyć – dla dobra naszej "małej ojczyzny" – mówił laureat.

Jan Radzik podkreślał też, jak ważna jest działalność społeczna i jego praca w SKT „Sądeczanin”.

Stoimy w miejscu historycznym, na jego froncie widnieją słowa „szanujmy naszych przodków, naszą tożsamość”. Niech więc nasza praca przyczyni się do ochrony pamięci przodków, a w tym wszystkim niech nam błogosławi Pan Bóg i Święta Kinga – dodał.    

W sali im. Lucjana Lipińskiego MCK „Sokół” zasiedli dzisiaj (26 lutego) parlamentarzyści Ziemi Sądeckiej  - Wiesław Janczyk, Barbara Bartuś, Jan Duda, wójtowie, burmistrzowi, radni różnych szczebli, przedstawiciele gmin, stowarzyszeń i szkół z Sądecczyzny. Galę uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batutą majora Leszka Mieczkowskiego, a poprowadzili ją Monika Fikiel-Szkarłat i Jerzy Bochyński.

***

Jan Radzik (55 lat) to na co dzień pracownik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Nowy Sączu, a od 1990 roku radny Gminy Grybów. Przyszły zmiany, a ja byłem w komitecie obywatelskim, miałem 28 lat i chciałem się włączyć w te zmiany – wspomina.

Radzik przez dwie kadencje zasiadał w Zarządzie Gminy Grybów, dwie był wiceprzewodniczącym, zaś obecnie już drugą kadencję jest przewodniczącym Rady Gminy Grybów. Wójt i radni obdarzyli go kolejny raz dużym zaufaniem i jednogłośnie powierzyli mu tę funkcję. Radzik ceni sobie pracę w samorządzie, jak zaznacza „sprawy gminne mamy bardzo uporządkowane, a współpraca wygląda jakby radni tworzyli jedną wielką rodzinę”.

W Radzie Gminy od zawsze związany jest z Komisją kultury. Wychował się w tradycyjnej kulturze pogórzańskiej w Siołkowej. Jak wspomina w czasach PRL próbowano tu zaszczepić wzorce krakowskie, ale jak wspomina na szczęście kultura obwiniła się sama.

W 1990 roku w Siołkowej nie było utwardzonej drogi – przez 25 lat udało się zbudować drogi, wyremontować szkołę. To m.in. z jego inicjatywy wybudowano kościół w Siołkowej. Od 12 lat jest szafarzem Najświętszego Sakramentu i opiekunem kościoła pomocniczego w Siołkowej przy bazylice w Grybowie.

Zasiada w zarządzie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Bierze czynny udział w organizowaniu Zjazdu Sądeczan. Dwa lata temu udało mu się założyć koło grybowskie SKT „Sądeczanin” – odbyły się już dwa zjazdy oraz wieczorne Rozmowy Sądeczan. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Siołkowej.

(KB) Fot. JB, MACH

Gala Sądeczanin Roku 2016, fot. Janusz Bobrek, Iga Michalec


Dziękujemy za przesłanie błędu