Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
10/05/2021 - 17:35

Jak szef sądeckich sołtysów Piotr Gniadecki zagrał w filmie Wajdy [WIDEO]

Całe jego życie to działalność społeczno-kulturalna. Ma zamiłowanie do pielęgnowania zwyczajów i tradycji a w szczególności muzykowania. To od zawsze jego największa pasja, która zaprowadziła go do samego Andrzeja Wajdy.

Kiedy miał 18 lat Piotr Gniadecki zaczął grać na akordeonie na wiejskich potańcówkach. W tamtym czasie były one dla młodzieży jedyną rozrywką. Zaczął także grywać po weselach oraz organizowanych w regionie „skubkach” czyli skubaniu pierza. Pasja muzyczna nie opuściła go nawet podczas służby wojskowej, kiedy to grywał z zespołem na różnych imprezach.

Czytaj też Sądeczanin Roku: apel Sekretarza Gminy Korzenna [WIDEO]

Przez 25 lat należał do kapeli Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Capelia-Koronka” w Bobowej. Był również akompaniatorem na próbach starszej i młodszej grupy tancerzy. Grywał na akordeonie klawiszowym i guzikówce. Zespół występował podczas wielu festiwali w Polsce i za granicą, także podczas licznych imprez lokalnych i krajowych. Co ciekawe, Piotr Gniadecki wraz z „Capelią-Koronka” w latach siedemdziesiątych brał udział w nagraniu filmu etnograficznego „Wyzwoliny Kosiarza” oraz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Należy także do Stowarzyszenia Emerytowanych Nauczycieli Belfer, gdzie służy swoim talentem muzycznym.

Piotr Gniadecki jest również samorządowcem. W latach dziewięćdziesiątych pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Gminy Korzenna oraz był członkiem zarządu gminy. Przez pięć lat pełnił społeczną funkcję zastępcy wójta Korzennej. Kilkadziesiąt lat sołtysował wsi Posadowa Mogilska.

Za swoją działalność i pracę społeczną został odznaczony Srebrną Odznaką za Zasługi dla Województwa Nowosądeckiego oraz nagrodą honorową Sołtys Roku 2005. W 2006 otrzymał również odznakę „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”. Ciągle angażuje się w nowe inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej i gminnej, zawsze gotowy do podjęcia współpracy.

W czerwcu 2015 roku Rada Gminy Korzenna nadała mu tytuł „Zasłużony dla Gminy Korzenna”. Od 2010 roku z powodzeniem pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej. W ubiegłym roku, został otrzymał Medal Polonia Minor”, w podziękowaniu za aktywną i skuteczną działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz całej Małopolski.

***

Twój kandydat do tytułu Sądeczanin Roku 2020? (UWAGA. PROSIMY NIE GŁOSOWAĆ. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZYŁO SIĘ)

Piotr Gniadecki – wyślij SMS o treści SR.5 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numery lutowy, kwietniowy lub majowy)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2020. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2020".Dziękujemy za przesłanie błędu