Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
17/03/2021 - 12:30

Jak Małgorzata Kmiecik zgubiła serce i znalazła pasję swojego życia

Folklor kocha od zawsze. Miała sześć lat, kiedy sama zapisała się do zespołu Sądeczoki” Nie tylko tańczyła, ale także grała w zespołowej kapeli. Od tamtej pory nieprzerwanie kultywuje ludowe tradycje Lachów sądeckich.

Małgorzata Kmiecik, rodowita Brzeźnianka, jako szesnastolatka swoją pasję kontynuowała w zespole Sądeczanie. To tam poznała przyszłego męża, który był jej partnerem tanecznym. Po uzyskaniu dyplomu instruktora tańca ludowego wróciła do Sądeczoków jako instruktor najmłodszych grup i grup rytmicznych.

Od tej chwili nieprzerwanie zajmowała się kultywowaniem wśród dzieci tańców, muzyki i zwyczajów lachowskich. Była choreografem i instruktorem przy szkołach podstawowych w Długołęce-Świerkli oraz  Brzeznej-Litaczu.Przez siedem  lat była też choreografem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca  Świniarsko.

Przy znacznym wsparciu samorządowców i mieszkańców Brzeznej wraz z Iwoną Bodziony w 2017 roku  założyła Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Brzeźnioki działający przy stowarzyszeniu o tej samej nazwie.

Prowadzony przez  nią Zespół uzyskał 2019 roku nominację do plebiscytu Towarzystwa Kulturalnego Sądeczanin i ostatecznie zajął drugie miejsce.

Czytaj też Anna Pych. Ona zawsze mówi, że będzie dobrze [WIDEO] 

- Małgorzata Kmiecik swą działalnością w sposób znaczący wpływa na integrację społeczności lokalnej poprzez propagowanie wielowiekowej kultury Podegrodzkich i Sądeckich Lachów – podkreślają członkowie zespołu. -  Jej działalność przyczynia się do tworzenia więzi międzypokoleniowych na bazie wielowiekowych zwyczajów i obyczajów. W ten sposób wskazuje wzorce do naśladowania. Jej działalność daje doskonałą alternatywę dla zbyt intensywnego korzystania przez dzieci i młodzież ze środków masowego przekazu, co stanowi poważne zagrożenie ich rozwoju związane z dostępem do negatywnych treści.

- Jako choreograf Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Brzeźnioki wykazuje duże zaangażowanie w wykonywana pracę , potrafi pracować w zespole, przekazywać swoją wiedzę i umiejętności. Jest punktualna i obowiązkowa. Bardzo lubiana przez dzieci i młodzież – chwalą ją przyjaciele.

Czytaj też Anna Pych. Ona zawsze mówi, że będzie dobrze [WIDEO] 

Małgorzata Kmiecik jest mamą 3 synów którzy w ślad za rodzicami również kultywują lachowski folklor w zespole Brzeźnioki.Dziękujemy za przesłanie błędu