Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
10/05/2021 - 16:30

Danuta Zając. Tylko ona potrafi robić takie cudowne koronki.. na drutach [WIDEO]

Spod jej ręki wychodzą wspaniałe koronki. Nie są zwyczajne, bo robione na drutach. To nie wszystko, potrafi też haftować i wyplatać cuda z papierowej wikliny. Tymi talentami obdarzona jest Danuta Zając, która ma szansę na zwycięstwo w plebiscycie Sądeczanin Roku 2020

Danuta Zając należy do lokalnego stowarzyszenia Tradycja i Przyszłość we Frycowej. Ma ogromne zasługi w propagowaniu zapomnianej już niemalże techniki koronkarstwa na drutach. Jak twierdzi, jako jedyna ma tę umiejętność w całej Małopolsce.

Nauczyła się tego od swojej wychowawczyni w szkole podstawowej. Fascynacja sprawiła, że koronkarstwo na drutach stało się dla niej pasją, którą przekazuje młodszemu pokoleniu. Zyskała nawet pieszczotliwe miano babci Danusi.

Czytaj też Sądeczanin Roku: apel Dyrektora GOK w Nawojowej [WIDEO]

Danuta Zając wyczarowuje serwety różnych rozmiarów, od mających mniej niż dziesięć centymetrów po takie, które mają blisko dwa metry średnicy.To praca wymagająca wiele cierpliwości i samozaparcia, ale pani Danuta, kocha to co robi.

Mieszkanka Frycowej swoje serwety prezentowała podczas wystaw i cepeliad, w wielu miastach Polski. Dzięki jej serwetkom wielu osobom przypomina się dzieciństwo i dawne domy ozdobione takimi cudeńkami.   

Swoje wyroby sprzedaje na krynickim deptaku. Odwiedza ją tam mnóstwo turystów i pensjonariuszy. Znawcy tematu potrafią docenić elegancję, szyk i styl serwet i obrusów.

Obecnie pani Danuta jest na etapie opracowywania kolejnych wzorów koronek. Ma jeszcze jedną pasję. Przeczytane gazety służą jej do robienia wikliny papierowej, z  której powstają lekkie i delikatne koszyczki.

***

Twój kandydat do tytułu Sądeczanin Roku 2020? (UWAGA. PROSIMY NIE GŁOSOWAĆ. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZYŁO SIĘ)

Danuta Zając – wyślij SMS o treści SR.18 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numery lutowy, kwietniowy lub majowy)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2020. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2020".Dziękujemy za przesłanie błędu