Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
15/01/2013 - 00:00

Andrzej Baziak: Od 16 lat rozkręca krwiodawstwo w całej Polsce

Chorąży Baziak, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Orkiestrze Reprezentacyjnej Straży Granicznej w akcje krwiodawstwa wciągnął nie tylko kolegów z KOSG ale ze wszystkich oddziałów Straży Granicznej w Polsce. - To bardzo skromny człowiek, który nie lubi mówić o swoich dokonaniach – zaznacza Damian Podgórski z Klubu HDK.
Andrzeja Baziaka do tytułu Sądeczanin 2012 Roku rekomendowali członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Orkiestrze Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
- W ten sposób chcieliśmy, żeby praca Andrzeja została zauważona i być może doceniona. Z klubem związany jest od 24 lat, a prezesuje mu od 1997 roku – mówi chorąży SG Damian Podgórski, członek Klubu oraz Orkiestry. - To człowiek, który swoim działaniem wyszedł poza Nowy Sącz i poruszył oddziały Straży Granicznej w całej Polsce. Dzięki niemu akcje krwiodawstwa organizowane są nawet w Komendzie Głównej – dodaje.
Chorąży Podgórski podkreśla, że działalność klubu nabrała rozpędu, po tym, jak stanowiska prezesa objął Baziak. Wcześniej strażnicy graniczni oddawali krew w Centrum Krwiodawstwa w Nowym Sączu. Organizowanie akcji w sali prób Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i włączenie w nie innych służb mundurowych to właśnie pomysł prezesa.
- Strażacy, służba więzienna oraz inni wzorowali się na naszych działaniach i zaczęli zakładać własne klubu, a potem organizować akcje poboru – zaznacza Podgórski. - Andrzej jest niesamowicie skromnym człowiekiem i zawsze mówi, że to nie on, a cały klub odniósł sukces. Prawda jest taka, że on jest pomysłodawcą i inicjatorem wszelkich działań – dodaje.
Jednym z pomysłów chorążego Baziaka było włączenie w akcje krwiodawstwa pełnoletnich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Strażnicy graniczni podpisali umowę o współpracę z placówkami w Nowym Sączu, Marcinkowicach i Żegocinie, gdzie powstały klasy o profilu straży granicznej.
- Pana Baziaka pierwszy raz spotkałam w ubiegłym roku, kiedy organizował akcję pod hasłem „Na straży życia”. Zaproponował włączenie się w nią naszych uczniów – mówi Danuta Pączek, dyrektor Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie. - Do tematu podeszliśmy z pewną dozą niepewności. Wątpliwości jednak zostały rozwiane po prelekcji, jakiej udzielili członkowie klubu młodzieży. Chętnych do oddania krwi i w ten sposób uratowania komuś życia było kilkudziesięciu uczniów – dodaje.
Uczniowie z Żegociny już dwukrotnie włączyli się w akcje organizowane przez Klub HDK. Jak podkreśla dyrektor Pączek z przyjemnością odwiedzają Nowy Sącz, bo czują się tu wspaniale.
- Takie osoby jak pan Baziak to rzadkość. Jest to profesjonalista, który jak się czegoś podejmie to nie odpuści. Cieszę się, że otrzymał nominację do takiej nagrody – zaznacza Pączek. - Do tego jest to człowiek pogodny i sympatyczny. A co najważniejsze w jego oczach widać pasję do tego, co robi – dodaje.

(ALF)
Fot. Archiwum
Na kandydata możesz zagłosować TUTAJ  


Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu