Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
10/05/2021 - 17:05

Stefan Kozik. Niezwykły sołtys, długoletni szef… koła gospodyń wiejskich [WIDEO]

Na pytanie, kim jest Stefan Kozik, w gminie Łącko można usłyszeć tylko jedną odpowiedź. To społecznik z krwi i kości. Cieszy się tak powszechnym szacunkiem i uznaniem, że stanął na czele koła gospodyń wiejskich we wsi, w której jest sołtysem.

Mieszka w Łazach Brzyńskich, gdzie jest sołtysem, ale znają go w całej gminie. - Stefan Kozik to wielki społecznik – powtarzają niemal wszyscy i wyliczają jego zasługi.

- Inicjował w swojej wsi budowę wodociągu, budowę świetlicy, mostów i wielu dróg.

Czytaj też Sądeczanin Roku: apel Wójta Gminy Łącko [WIDEO]

Jednak w gminie budzi podziw jeszcze z jednego powodu. Od wielu lat jest jedynym na Sądecczyźnie prezesem koła gospodyń wiejskich w Łazach Brzyńskich. 

Jak to się stało, że mężczyzna jest szefem kobiecego stowarzyszenia? 

- Jeszcze zanim zostałem sołtysem zakładałem to koło, u mnie w domu, bo nie mieliśmy siedziby. Był taki czas, że koła gospodyń umierały. Mówiło się, że to komunistyczny wymysł. A ja uważałem, że są na wsi naprawdę potrzebne. Zajmowaliśmy się rozprowadzaniem kurcząt do chowu. Zamawialiśmy kurczaki małe, kilkudniowe, to schodziły się kobiety. Nieraz cały dom był pełny.  A ja tym wszystkim kierowałem. I tak zostało do dzisiaj – opowiadał ze śmiechem Stefan Kozik w rozmowie z „Sądeczaninem”.

Sołtys Łazów Brzyńskich, który z małą przerwą rządzi wsią od 1979 roku, został zgłoszony do plebiscytu Sądeczanin roku 2020. Jego społecznikowskiej pasji dowodzą liczne funkcje jakie pełnił: był wiceprezesem Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, prezesem gminnego Koła Sołtysów w Łącku, prezesem koła gminnego Związku Emerytów i Rencistów w Łącku,członkiem zarządu Lokalnej Grupy Działania w Łącku oraz ławnikiem Sądu Rejonowego w Nowym Sączu.

***

Twój kandydat do tytułu Sądeczanin Roku 2020? (UWAGA. PROSIMY NIE GŁOSOWAĆ. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZYŁO SIĘ)

Stefan Kozik – wyślij SMS o treści SR.11 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numery lutowy, kwietniowy lub majowy)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2020. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2020".

Dziękujemy za przesłanie błędu