Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
10/04/2019 - 18:10

Sądeckie Targi Ogrodnicze: znajdziesz tu nawet rośliny „człekoodporne”

II Sądeckie Targi Ogrodnicze już za kilka dni. Są wśród nas tacy, którzy nawet nie myślą żeby tu zajrzeć, bo są przekonani, że pielęgnacją roślin to ich wyjątkowo słaba strona i nie ma sensu ich kupować, bo i tak zaraz padną: przelane, przesuszone itp. Gwarantujemy Wam, że nasi wystawcy mają w ofercie również rośliny „człekoodporne”. Co to znaczy?

Mnie się rośliny nie trzymają – powtarza mi często moja koleżanka po fachu twierdząc, że „wykończyła” nawet kaktusa. Przyjęłam do wiadomości, ale nadal uważam – podobnie jak wielu z nas – że miło mieć takie zielone miejsce – balkon, taras, działkę, gdzie można wypocząć. I coraz częściej przekonuję się, że można je zaaranżować niezależnie od naszych hodowlanych zdolności.

Sceptykom spieszę z wyjaśnieniami, że są rośliny, które bez większych konsekwencji przeżyją przymusową suszę. Zacznijmy od drzew. Zapominalscy, albo tacy, którzy mają działkę z piaszczystym gruntem nie utrzymującym wilgoci, mogą śmiało wybrać jeden następujących gatunków: jodła kalifornijska, świerk kłujący, modrzewie, sosny zwyczajna i czarne, większość jałowców i modrzewie. Z krzewów możemy wymienić pigwowce (owoców nie da się przecenić i ze względu na zawartość wit. C oraz zastosowanie w nalewkach), słonisze srebrzyste, parczelinie trójlistnej i – odporne w dwójnasób pięciornki krzewiaste.

Zobacz też: Zajrzyj do 2018 roku! Tegoroczne Sądeckie Targi Ogrodnicze będą jeszcze lepsze!

Na skalniku z kolei znaleźć się mogą m.in. – polecane również na cmentarze - rojniki i rozchodniki, rogownice, ukwapy, miłki wiosenne i swojskie znane chyba wszystkim irysy, czyli kosaćce a nawet goździki.

I choć nazw wymieniliśmy zaledwie kilka, to gwarantujemy Wam, że wystawcy na Sądeckich Targach Ogrodniczych znają ich o wiele, wiele więcej. Wystarczy powiedzieć jedynie, że szukamy kserofitów. Gwarantujemy Wam, że nie wyjdziecie z pustymi rękami nawet jeśli marzycie o aranżacji zieleni na mniejszą skalę –  na balkonie albo tarasie.

Przy okazji z równie fachowej porady radzimy skorzystać tym, którzy wody roślinom nie żałują, mają w tej materii wyjątkowo hojną rękę i je po prostu przelewają. Specjalista nie tylko doradzi nam odpowiednie gatunki, ale pomoże również uratować to, co z roślin zostało dzieląc się wiedza i doświadczeniem.

Na Sądeckie Targi Ogrodnicze zapraszamy również tych, którzy po prostu nie mają czasu na systematyczną opiekę nad roślinami. Czekać tu na Was będą propozycje rozwiązań automatycznych – dowiecie się jak stworzyć, jak dobrać system nawadniający Wasze rośliny automatycznie.

Zobacz też: Park M partnerem II Sądeckich Targów Ogrodniczych. Skorzystaj z porad lidera

Jeszcze macie jakieś wątpliwości czy uda Wam się stworzyć własną zieloną oazę? Targi odbędą się w dniach 13, 14 kwietnia w godzinach od 9. do. 17 na placu Starej Sandecji przy Al. Wolności w Nowym Sączu.

Patronat Honorowy nad II Sądeckimi Targami Ogrodniczymi objęli marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel i starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

ES [email protected] Fot.: Ilustracyjne archiuwm sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu