Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
10/04/2018 - 17:05

Nic tak nie zaostrza apetytu jak praca w ogrodzie!

Przymierzacie się do zakupu grilla albo pieca chlebowego czy uruchomienia własnej wędzarni? A może już zawczasu myślicie o zapewnieniu sobie ciepła i przytulności przy kominku? Zapraszamy Was na Sądeckie Targi Ogrodnicze, na których wszystkich niezbędnych informacji udzielą przedstawiciele naszego wystawcy, czyli firmy TIM Kominki.

Zwykłe grille, takie dostępne sezonowo w dyskontach mają swoje dobre strony, przede wszystkim bardzo niską cenę. Ale jak mawia stare przysłowie: chytry dwa razy traci. Grille te sprawdzają się zazwyczaj jednorazowo i nie są szczególnie funkcjonalne. Bywają niestabilne – cienkie nóżki skręcane jedynie na motylki są dość chybotliwe, trudno się je czyści, bo o częstszym demontażu do wyczyszczenia raczej trudno mówić. Dyplomatycznie mówiąc – wymagają sporo zachodu i są nietrwałe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup grilla z prawdziwego zdarzenia.

Może początkowo taki wydatek wyda nam się –hmm- niemiły, ale za to potem będzie tylko z górki. Szczególnie jeśli w ogrodzie, tarasie czy na działce mamy możliwość ustawić go na stałe. Na rynku do wyboru są grille węglowe, gazowce i elektryczne. Te ostatnie cieszą się największym powodzeniem wśród tych, którzy grill chcą ustawić na tarasie czy balkonie. Bardzo istotną sprawą przy wyborze grilla jest to, z czego jest wykonany i jaką ma powierzchnię grillowania. Tu zawsze warto wybierać pamiętając w jak licznym gronie zazwyczaj grillujemy i kształtem, który umożliwi nam wkomponowanie grilla tak, by nam nie wadził.

Zobacz też: Sądeckie Targi Ogrodnicze: dlaczego trzeba tu być? [WIDEO]

Brzmi zbyt ogólnie? To teraz kilka konkretów.

Jesteś zainteresowany grillem gazowym? Pamiętaj aby:

- zajrzeć do grilla. Wnętrze i konstrukcja grilla jest ważniejsze od zewnętrznego wyglądu. Sprawdź czy pokrywa otwiera i zamyka się bez problemu oraz czy jest stabilna. Zwróć uwagę, czy pręty rusztu grilla są solidne – aby mogły być używane regularnie przez wiele lat.

- palniki były we właściwym miejscu. W dobrze skonstruowanym grillu gazowym palniki rozmieszczone są w jednakowych odstępach. Szyny osłaniające palniki też są bardzo istotne – ich zadaniem jest oddawanie aromatu potraw, osłanianie palników i odprowadzanie tłuszczu z dala od płomieni. Powyższe elementy równomiernie rozprowadzają temperaturę w komorze grilla.

- ruszt był wystarczająco duży co daje nam możliwość grillowania metoda bezpośrednią (czyli nad źródłem ognia) lub pośrednią ( np. w przypadku grilla z 3 palnikami – mięso układamy nad środkowym palnikiem ale włączone są tylko 2 skrajne palniki)

Zobacz też: Na Sądeckie Targi Ogrodnicze autobusy MPK dowiozą Cię za darmo i jeszcze jest nagroda do wygrania

- upewnić się, że grill posiada termometr.

- sprawdzić gdzie skapuje tłuszcz. Prawidłowy system odprowadzania tłuszczu obejmuję tackę na kapiący tłuszcz, która jest łatwo dostępna.

- zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie jak na przykład boczny palnik. Ważne jest aby palnik był odpowiednio wydajny aby dało się na nim normalnie gotować. Palnik musi mieć także składaną pokrywę aby w przypadku jego nie używania można było użyć to miejsce jako blat. Sprawdź mocowanie blatów – musi być stabilne.

W przypadku zakupu grilla węglowego:

- każdy grill potrzebuje pokrywy. Grill z pokrywą oferuję więcej możliwości ponieważ zmienia grill w piec wolno stojący dający nam możliwość grillowania metodą bezpośrednią i pośrednią.  Istotne jest aby pokrywa dobrze się zamykała oraz aby wywietrzniki znajdowały się zarówno w pokrywie jak i w kotle. Za pomocą wywietrzników kontrolujemy temperaturę.

- wytrzymała konstrukcja – solidna budowa i jakość materiału z którego wykonana jest misa i pokrywa.

- mocny ruszt z grubych wytrzymałych prętów. Najlepiej jeśli ruszt posiada klapy, które umożliwiają dokładanie węgla/brykietu bez konieczności ściągania całego rusztu.

- usuwanie popiołu – bardzo wygodne jest jeśli grill posiada wyjmowany popielnik.

Zobacz też: Sądeckie Targi Ogrodnicze: Park-M pomoże Wam wygrać z pogodą

W przypadku grilla elektrycznego:

- zwróć uwagę podobnie jak w grillach gazowych i węglowych  na solidną i stabilną konstrukcję

- wózek lub stojak zagwarantuje nam wygodę podczas grillowania.

Macie jeszcze jakieś pytania? Bo przepisów na potrawy z grilla jest co nie miara. Jeden nawet zamieszczamy korzystając z uprzejmości marki Granpa należącej do TIM Kominki. I to właśnie do specjalistów z TIM Kominki odsyłamy Was po wskazówki i rady techniczne. Również tych, którzy marzą o własnym piecu chlebowym czy wędzarni.  Od nich też dowiecie się Państwo wszystkiego o kominkach, które mogą być doskonałym lekarstwem na wszelkie pogodowe niespodzianki.

TIM Kominki to jeden z wystawców, który zaprezentuje się podczas Sądeckich Targów Ogrodowych, które odbędą się już w najbliższy weekend 14-15 kwietnia na Starej Sandecji przy Al. Wolności w Nowym Sączu.

ES [email protected] Fot.: TIM Kominki / GranpaDziękujemy za przesłanie błędu