Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
10/04/2018 - 10:50

Już jutro poznamy najlepszych konstruktorów i programistów w regionie! NOWY SĄCZ - NOWE TECHNOLOGIE

Nic tak nie mobilizuje zdolnych pasjonatów jak dobra i zdrowa konkurencja. Dlatego trzy lata temu trzy instytucje Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, Fundacja Sądecka oraz Warsztaty Robotów – Nowoczesny Wymiar Edukacji postanowiły zorganizować konkurs NOWY SĄCZ. NOWE TECHNOLOGIE. Już jutro poznamy najlepszych konstruktorów i młodych programistów w regionie!

Gdy podczas ubiegłorocznej edycji konkursu rozmawialiśmy z Adamem Michalikiem, instruktorem z Warsztatów Robotów z zaskoczeniem odkryliśmy, że najmłodsi konstruktorzy robotów z naszego regionu mają zaledwie 4 lata. są to wyjątkowo zdolne dzieci, których rodzice zauważyli zdolności techniczne poprzez np. konstrukcje tworzone z klocków, które mają logiczną całość, a dodatkowo dziecko mimo tak młodego wieku potrafi uzasadnić dlaczego zbudował coś tak a nie inaczej.

Zobacz też: Konkurs "Nowy Sącz - Nowe Technologie" - nie czekaj, zgłoś się!

- Dzieci podczas budowania robotów rozwijają swoje zdolności manualne oraz zdolność logicznego myślenia, co przekłada się bezpośrednio na podejście i wyniki z uczenia się przedmiotów takich jak matematyka, informatyka czy nauk przyrodniczych – podkreślał wtedy Michalik.

Co najważniejsze tak zaszczepiona pasja potrafi zdeterminować przyszłość młodego człowieka i zaowocować świadomym wyborem zawodu. Ale nie trzeba być zawodowcem z tytułem, by zaskoczyć otoczenie nietuzinkowym i przyszłościowym projektem. Doskonałym przykładem są zwycięzcy zeszłorocznej edycji konkursu NOWY SĄCZ. NOWE TECHNOLOGIE: Filip Oleksy i Mateusz Garwol, wtedy uczniowie trzeciej klasy sądeckiego Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych.

Młodzi ludzie sami zaprojektowali jak również zrobili części do swojego wynalazku korzystając z drukarki 3D. Urządzenie potrafi nie tylko wykrywać przeszkody, reagować na nie, ale również dysponuje wysięgnikiem, który może przenosić drobne przedmioty. Zdalnie sterowane urządzenie ma też zainstalowaną kamerę, z której obraz na żywo można zobaczyć na każdym mobilnym urządzeniu. A w panelu sterowania zapobiegliwi autorzy przygotowali miejsce nawet na telefon komórkowy, by użytkownik mógł na nim oglądać przekaz bez ograniczenia możliwości kierowania robotem.

Czy i w tym roku dane nam będzie oglądać równie niesamowite cacko? Przekonamy się już jutro, 10 kwietnia podczas finału. Nagrodą w konkursie są stypendia ufundowane przez Fundację Sądecką. 

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info 







Dziękujemy za przesłanie błędu