Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
30/03/2017 - 09:25

Jagoda Barciszewska, sopran liryczny, który zabłysł jak diament

22-letnia sądeczanka, mieszkająca w Krynicy-Zdroju, to laureatka pierwszego miejsca i stypendium artystycznego w IV Sądeckich Młodych Talentach. Jagoda Barciszewska wygrała w kategorii Studenci, a Jury ujęła swoim lirycznym sopranem.

Jagoda jest w trakcie pisania pracy licencjackiej na kierunku filologia angielska w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W tym roku będzie zdawała egzaminy do Akademii Muzycznej w Krakowie. Jej specjalność to śpiew operowy – dysponuje pięknym sopranem lirycznym, co udowodniła wykonując Arię rusałki „Mesicku Na Nebi Hlubokem” – Antonina Dvořáka. Jak zareagowała na werdykt Jury?

Zobacz: Sądeckie Młode Talenty: Finaliści nie zawiedli. Królowała klasyka [ZDJĘCIA]

– Jest przede wszystkim wzruszenie, ale niedowierzanie też. Cieszę się, że doceniona została w konkursie muzyka klasyczna. Żyjemy w popkulturze, w której może nie zapomina się o muzyce klasycznej, ale jest ona trochę pomijana. Taki werdykt bardzo mnie cieszy i motywuje do dalszej pracy – zaznacza Jagoda Barciszewska.

Młoda wokalistka w konkursie sięgnęła po repertuar w języku... czeskim.

-Czeski nie jest może bardzo wygodnym językiem do mówienia, ale do śpiewania bardzo dobrym – wyjaśnia.

Czytaj: Niesamowita Or_Kiestra! Podzielą stypendium na 64 osoby?

Jak zaznacza pochodzi z umuzykalnionej rodziny, ale dlaczego akurat rozmiłowała się w śpiewie operowym, tego do końca nie wie.

– Pasja do śpiewu operowego dojrzewała we mnie od dzieciństwa – to nie był konkretny moment, w którym powiedziałam sobie, że będę to robiła. Z roku na rok ćwiczyłam – od czternastego roku życia, jak dostałam się do chóru parafialnego i trafiłam na panią Małgorzatę Miecznikowską-Gurgul, śpiewaczkę, która wróciła do nas z zagranicy. Może to ona otworzyła mi tę drogę? Nie wiem? – dodaje.

(JB), fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu