Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
28/12/2022 - 14:15

Ten rok wstrząsnął całym światem. Oto najważniejsze wydarzenia według posłanek

Najważniejsze wydarzenia 2022 roku podsumowują sądeckie parlamentarzystki: Elżbieta Zieliński i Urszula Nowogórska. Nasze rozmówczynie wskazują chwile, które wstrząsnęły światem, Polską i regionem sądeckim.

Które wydarzenia rangi światowej, ogólnopolskiej oraz lokalnej były, pani zdaniem, najważniejsze w 2022 roku?

Elżbieta Zielińska: Moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem roku 2022 była mobilizacja naszego społeczeństwa w obliczu wznowienia działań wojennych na Ukrainie po 24 lutego. Mimo że konflikt trwał od 2014 roku, to jednak tym razem stało się to zaraz pod naszymi granicami, przez które nagle przeszło kilka milionów uchodźców, którymi się zajmowaliśmy. I właśnie ta postawa Polaków dla mnie jest niezwykła. Od wielu lat żyjemy w czasach pokoju, a jednak zadziałało takie obywatelskie zarządzanie kryzysowe. To było bardzo budujące.

W polityce ogólnopolskiej wszystkie zdarzenia stały w cieniu tej wojny, ale myślę że jednak wyjątkowe i symboliczne były te dwie inwestycje jakimi są Baltic Pipe i kanał przez Mierzeję Wiślaną. Oczywiste jest to, że są to inwestycje, które jeszcze w dalszym ciągu należy dokończyć, ale przy tym kryzysie energetycznym i agresji rosyjskiej myślę, że mają olbrzymie znaczenie i wydźwięk.

Lokalnie dla mnie ważne było to, że samorządy otrzymały rekordowe środki na inwestycje z Polskiego Ładu. Nigdy jeszcze nie było takich funduszy na naszym terenie i teraz trzymam kciuki za realizację, bo są to naprawdę potrzebne projekty, które ułatwią życie mieszkańcom czy to kanalizacja czy adaptacja budynku do osób niepełnosprawnych. To jest likwidacja barier w rozwoju regionalnym.

Urszula Nowogórska: Na naszych oczach tworzy się historia XXI wieku. Nikomu do głowy nie przyszło, aby we współczesnym świcie, gdzie mówi się o autorytecie, szacunku, bezpieczeństwie rozgrywały się wydarzenia, które niszczą życie, dobro i piękno. To wszystko dzieje się na Ukrainie, za naszą wschodnią granicą i wydarzenia te dotyczą nas tak samo pod względem wypracowanych przez lata systemów bezpieczeństwa, jak i rozwoju gospodarczego.

Zarówno wojna na Ukrainie, jak i wcześniejsza pandemia, sprawiły, że przerwane zostały łańcuchy dostaw, co bezpośrednio odbiło się na dostępności i cenach towarów, po które sięga każdy z nas. Te wszystkie wydarzenia w zasadzie przyćmiły wszystko to, co dzieje się dobrego u nas na Sądecczyźnie, zarówno w zakresie inwestycji, kultury i spokojnego życia. Na dużą pochwałę zasługuje aktywność samorządów, np. ostatnio oddana do użytkowania hala sportowa ze strzelnicą w Marcinkowicach. Chciałabym, aby nadchodzący rok przyniósł wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo, a także możliwość planowania stabilnej przyszłości.

Nie przegap: Rozdajemy darmowe wejściówki na salę zabaw dla dzieci. Przedłużamy świąteczną zabawę

Która inwestycja dla Sądecczyzny będzie dla pani priorytetem w kolejny roku, 2023?

Elżbieta Zielińska: Dla mnie priorytet zawsze stanowią kwestie rozwiązań komunikacyjnych, ale w 2023 roku będzie to również zrealizowanie tych wszystkich inwestycji, na które samorządy otrzymały środki, ponieważ mamy niestety ciężki czas w gospodarce. Przed nami zima, ceny na rynku budowlanym są bardzo chwiejne i to wszystko stanowi ryzyko dla samorządów. Dlatego muszą one otrzymać pełne wsparcie w realizacjach inwestycji, bo każda z nich to także praca na rynku lokalnym, bo to właśnie lokalni przedsiębiorcy startują w przetargach i realizują te zadania. To także zapewnienie pracy na naszym lokalnym rynku.

Urszula Nowogórska: Sądecczyzna to niedoceniony, przepiękny krajobrazowo i kulturowo region Małopolski. Mieszkają tutaj życzliwi, pracowici i gospodarni ludzie. Swoją przyszłość chcą planować stabilnie i racjonalnie. Ale nie zrobią tego, gdy Sądecczyzna nie otworzy się komunikacyjnie. Jestem członkiem parlamentarnego zespołu ds. rozwiązania problemów komunikacyjnych w Małopolsce i cieszy mnie fakt, że przewodniczący tego zespołu - minister Arkadiusz Mularczyk - ponad politycznymi podziałami organizuje spotkania tego zespołu. Wspólnie analizujemy i monitorujemy stopień zaawansowania prac projektowo-inwestycyjnych nad budową oczekiwanej od dawna i zapowiadanej wielokrotnie „sądeczanki”. Drogi, która pobudzi lokalne potencjały i otworzy na nowe możliwości cały nasz region. Dlatego będę całym sercem i możliwościami wspierać tą inwestycje.

Cały materiał można przeczytać w grudniowym miesięczniku „Sądeczanin”. Zobacz więcej tutaj: Tego nie można przegapić! Co znajdziecie w grudniowym wydaniu „Sądeczanina”

(oprac. [email protected], fot. archiwum Sądeczanina oraz arch. Urszuli Nowogórskiej)Dziękujemy za przesłanie błędu