Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
11/03/2020 - 05:30

Rozmowa dnia: jak chronić się przed koronawirusem? Profilaktyka najważniejsza

W Polsce mamy już 22 przypadki zarażenia koronawirusem. Codziennie minister zdrowia informuje o kolejnych pacjentach, u których zakażenie zostało potwierdzone.

Wczoraj stwierdzono łącznie 4 przypadki. W naszym regionie, na szczęście, nie ma potwierdzonego żadnego przypadku zachorowania na koronawirus, ale jak już pisaliśmy w powiecie limanowskim i gorlickim kilkadziesiąt osób zostało objętych kwarantanną. W związku z taką sytuacją procedury epidemiologiczne zostały zaostrzone. Mieszkańcy muszą przestrzegać zasad profilaktyki.

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu wirusowi.

Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

O tym jak postępować prewencyjnie i jak chronić się przed ewentualnym zakażeniem rozmawiamy z lek. med. Haliną Ciszkowską, specjalistą medycyny rodzinnej z NZOZ „Gródmed” w Gródku n/Dunajcem.

Rozmowę w studiu Sądeczanina przeprowadziliśmy, w dniu, w którym w kraju zostało potwierdzonych 12 przypadków zakażenia koronawirusem.

Sytuacja robi się coraz bardziej poważna

Pani doktor jest się czego obawiać?

- Każdego wirusa trzeba się obawiać – mówi lek. med. Halina Ciszkowska. – Powiem tak: bardziej obawiam się grypy, niż koronawirusa. Zauważmy, że z powodu grypy umarło więcej ludzi, niż z powodu tego najnowszego wirusa. Każda choroba wirusowa się rozszerza. Dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Mówię o myciu rąk przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po przyjściu ze spaceru, ze sklepu, w którym robiliśmy zakupy, czy chociażby po wyciagnięciu pieniędzy z portmonetki. Na bilonie i banknotach jest mnóstwo różnego rodzaju zarazków. Przestrzegajmy zatem tych podstawowych zasad higieny.

Cała rozmowa z lek. med. Haliną Ciszkowską w materiale filmowym.

[email protected], fot. IM., Film: Krzysztof Stachura.







Dziękujemy za przesłanie błędu