Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
04/05/2023 - 20:05

Rozmowa dnia: Iwona Grzebyk Dulak o Krynicy-Zdroju. Dzięki temu uzdrowisko rozkwitło

Podczas seminarium "Środowisko natruralne: atut czy przewszkoda w rozwoju" mieliśmy okazję rozmawiać z dr Iwoną Grzebyk-Dulak, przewodniczącą komisji uzdrowiskowej krynickiej rady miasta.

- Odpowiedź na tytułowe pytanie jest w przypadku Krynicy-Zdroju oczywista - mówi Iwona Grzebyk-Dulak. - Środowisko jest zdecydowanie atutem. To przede wszystkim złoża wód mineralnych o potwierdzonych właściwościach leczniczych. Gdyby nie ten zasób, Krynica nie byłaby tym, czym jest, nie zostałaby perłą polskich uzdrowisk, nie powstałoby na taką skalę lecznictwo uzdrowiskowe, nie nastąpiłby terż na pewno w takiej skali rozwój turystyki. Innymi walorami Krynicy-Zdroju są również ukształtowanie terenu i klimat.

Wody mineralne to rzeczywiście prawdziwy skarb Krynicy. A która z nich pani najbardziej smakuje?
- Wiele z nich. To po prostu skarby zawarte w butelce, wysokozmineralizowane szczawy o dużej zawartości magnezu, wapnia i dwutlenku węgla. Dużo prawdy jest w powiedzeniu, że "dobra woda zdrowia doda", a my to bogactwo mamy w ziemi. I jest wydobywane od dawna - pierwszą wodę mineralną, "Kryniczankę", której źródła odkryto w 1793 roku butelkowano już od roku 1808, a w dwa lata później sprzedaż wyniosła 15 tysięcy butelek. Ale prawdziwym fenomenem w skali Europy jest woda "Zuber", najbardziej zmineralizowana, o specyficznym zapachu, ale ma wspaniałe właściwości, zalecana jest głównie przy nieżytach żołądka i chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Pita wraz z wodą "Jan" przyspiesza też obniżanie poziomu cholesterolu.

I od wód właśnie zaczął się rozwój Krynicy...
- Siłą napędową rozwoju miasta i regionu stało się własnie odkrycie tych wód. Głównie to przyczyniło sie do rozwoju turystyki i doprowadziło do takiego stanu, że w Krynicy mamy dziś większą liczbę mniejsc noclegowych niż miasto liczy mieszkańców. Krynicę otaczają również piękne lasy, dzięki temu w powietrzu da się odczuć olejki eteryczne pochodzące z drzew iglastych. Mają właściwości bakteriobójcze i wspomagają odporność.

A jak gmina Krynica-Zdrój dba o ochronę swego środowiska?
- Cylicznie odnawiamy program ochrony środowiska, obecny obowiązuje w latach 2019-2025. Zawiera takie tematy jak te, o których rozmawiamy podczas dzisiejszego spotkania - ochronę wody, powietrza, gleby i wielu innych elementach. Realizujemy program "Czyste powietrze" i systematycznie wymieniamy tak zwane "kopciuchy", by w uzdrowisku nie było smogu. Właśnie ochrona powietrza to jeden z kluczowych programów.

Dzięki dbałości o środowisko turyści licznie odwiedzają Krynicę-Zdrój, a to umożliwia powstawanie kolejnych atrakcji, takich choćby jak wieża w koronach drzew, taras widokowy i kolej gondolową na Jaworzynie Krynickiej, coraz nowe inwestycje na Górze Parkowej. Mamy już 125 kilometrów tras MTB, na wzgórach otaczających Krynicę. To osiem oznakowanych szlaków, noszących nazwy wód mineralnych, mamy 10 kilometrów tras enduro i bike park na Słotwinach, a dzięki aktywności przedsiębiorców również sześć tras narciarskich o bardzo nowoczesnej infrastrukturze (...)

Pełną treść rozmowy znajdziecie w materiale wideo. ([email protected]) Wideo: D.Wojda







Dziękujemy za przesłanie błędu