Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
12/07/2019 - 07:30

Dr Robert Ślusarek o Miasteczku Galicyjskim i Parku Etnograficznym

Czy wiecie ile budynków liczy nowosądecki Park Etnograficzny? Jest jednym z największych skansenów w Polsce a największym w naszym województwie. Nasz gość, dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, opowiada również o Miasteczku Galicyjskim.

Sądecki Park Etnograficzny z Miasteczkiem Galicyjskim zwyciężyły w plebiscycie tegorocznego Salonu Przemysłu Turystycznego w kategorii Turystyczna Atrakcja Roku 2018. Oba obiekty to obowiązkowy niemal punkt dla turystów, którzy przyjeżdżają na Sądecczyznę. To także miejsce, gdzie sami zapoznajemy się z tradycjami rodzimych Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów.

- Serdecznie dziękuję głosującym w plebiscycie za wsparcie tego produktu, jakim jest Miasteczko Galicyjskie z Parkiem Etnograficznym - mówi dyrektor Robert Ślusarek. - Sukces tych obiektów jest dowodem, że zadanie ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu, jakie my, muzealnicy, sobie postawiliśmy, zostało spełnione. Miasteczko Galicyjskie i Sądecki Park Etnograficzny są przykładem synergii. Miasteczko ma zadanie bawić i przygotowywać naszych gości do odbioru tego wszystkiego, co zobaczy w ścisłej sferze chronionej obiektów zabytkowych Sądeckiego Parku Etnograficznego.

W skansenie zobaczymy oryginalne budynki i ich wyposażenie. Na powierzchni 20 hektarów stoją m.in. zagrody chłopskie, dwór szlachecki, folwark dworski oraz ponad 300-letnie świątynie trzech wyznań. W skansenie odbywają się prezentacje dawnych wiejskich rzemiosł, kuchni regionalnej i warsztatów rękodzielniczych, a latem plenerowe imprezy folklorystyczne. By dowiedzieć się więcej, obejrzyjcie zapis naszej rozmowy. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)